Przy Mediatece stanęły rusztowania, zaczynamy remont dachu i elewacji – powstaje największa multimedialna biblioteka w Łodzi.

Budynki przy ulicy Moniuszki 3 i 5 zostaną całkowicie wyremontowane i przebudowane. Elewacje zostaną odnowione, a wnętrza przystosowane do pełnienia nowych funkcji, głównie usługowych.

W budynku mieszczącym się przy ul. Moniuszki 5 powstanie Mediateka (MeMo). Mediateka będzie pierwszą w Łodzi, nowoczesną multimedialną biblioteką z licznymi zbiorami druków i nagrań. Mediateka będzie filią Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

– W styczniu 2020 r. projekty budowlane dla inwestycji przy ulicy : Moniuszki 3 i 5 uzyskały prawomocne decyzje o pozwoleniu na budowę co pozwala na rozpoczęcie realizacji pełnego zakresu robót objętych dokumentacją projektową. Wcześniej wykonawcy realizowali na obiektach roboty interwencyjne, rozbiórkowe i porządkowe – mówi Tomasz Zagozda, kierownik budowy

– Wokół budynku przy ulicy Moniuszki 5 stanęły rusztowania. Przed nami remont dachu, następnie elewacji. Prace prowadzone są również na podwórzu i wewnątrz budynku. Inwestycja powinna zostać ukończona w połowie 2021 roku – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

Przy ulicy Moniuszki 5 planowane jest założenie trawnika i nasadzeń w niewielkim ogrodzie. Nie zabraknie elementów takich jak: ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery. Do budynku będzie można się dostać przez bezpośrednie połączenie łączące dziedziniec z drogą. Piętra będą obsługiwane przez windę, a toalety będą odpowiednio przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W budynku będą się mieścić:  pracownie dla młodzieży (7),  pracownie multimedialne (2),  pracownia dla osób niepełnosprawnych, sale szkoleniowe i warsztatowe (5), pomieszczenia administracyjne (4), studio lektorskie. Dodatkowo przebudowie ulegnie budynek mieszczący się przy ul. Moniuszki 3, gdzie przeniosą się wydziały UMŁ. Sąsiadujące ze sobą budynki (ul. Moniuszki 3 i 5) zostaną połączone przeszklonym dziedzińcem. Nawierzchnia podwórka zostanie częściowo wymieniona na parkiet przemysłowy, a w bramie przewidywane są stojaki na rowery. Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych: brama wejściowa pozbawiona będzie stopni, bezproblemową komunikację między piętrami i budynkami zapewni winda z łącznikami.

W budynku będą się mieścić: sale ekspozycyjne (2), pomieszczenia administracyjne (4), sala wielofunkcyjna, salka szkoleń i  siedem sal biurowych

Koszt inwestycji to 36 248 100,00 zł brutto. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm : PRB Budomal – Artur Leśniak, Maria Potz Mosaicon, BTIB-BAU Technik Inżynieria Budowlana –Tomasz Zagozd.

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3 i 5, wraz z inwestycją przy ulicy Tuwima 10  realizowana jest w ramach Programu Nowe Centrum Łodzi.

Projektem objęte są nastepujace działania :

  • rewitalizacja i wyposażenie budynku – willi przy ul. Moniuszki 5
    z przeznaczeniem na potrzeby Biblioteki Miejskiej wraz z filią Mediateka;
  • remont i przebudowa budynku przy ul. Moniuszki 3 z przeznaczeniem na cele administracyjne UMŁ;
  • remont, przebudowa i nadbudowa budynku przy ul. Tuwima 10
    z przeznaczeniem na cele administracyjne UMŁ;
  • otwarcie kwartału poprzez budowę drogi łączącej ulicę Tuwima z ul. Moniuszki
  • remont i przebudowa ul. Moniuszki.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków EFRR w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wojwewództwa Łódzkiego 2014-2020 r. Całkowite dofinansowanie projektu – 66 273 929 zł, w tym środki z budżetu miasta: 39 586 079 zł, środki dofinasowania z UE: 26 651 849,44 zł.

Okres realizacji projektu : 2015 – 2021.  Projekt realizuje Zarząd Inwestycji Miejskich.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
04042013_036
Spotkanie z Danielem Odiją w Klubie Nauczyciela (foto)
IMG_7540
Spotkanie z Julią Fiedorczuk (foto)
IMG_8163
Festiwal Puls Literatury w Brzezinach (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*