Łódź animacją stoi. Wybitni lalkarze dzielą się wiedzą

Jedyne takie w Polsce i jedno z niewielu na świecie – elitarne kompleksowe szkolenie ze sztuki tworzenia lalki do animacji poklatkowej odbędzie się w Łodzi w dniach 19 sierpnia – 18 września. Rekrutacja do udziału w warsztatach, które poprowadzą najlepsi specjaliści pracujący na co dzień przy oscarowych produkcjach, właśnie się rozpoczęła i potrwa do 2 lipca. Z wysłaniem zgłoszenia należy się spieszyć, organizatorzy przewidzieli zaledwie 12 miejsc.

Celem projektu pod hasłem „Sztuka Tworzenia Lalki” jest zapoznanie uczestników z procesem powstawania oraz technikami wykonania lalek animacyjnych. Posłuży temu miesięczny kurs składający się z wykładów oraz warsztatów praktycznych, podczas których wybrana dwunastka dowie się, jak krok po kroku przebiega proces produkcji lalki. – To interdyscyplinarny i innowacyjny projekt łączący sztukę filmu animowanego z innymi dziedzinami twórczości artystycznej, szczególnie z rzeźbą – tłumaczy Justyna Rucińska z Likaon, który jest jednym z partnerów przedsięwzięcia.

Wykłady teoretyczne i warsztaty będą odbywały się na terenie łódzkiej ASP. Zajęcia poprowadzą znakomici plastycy: Marcin Zalewski – lalkarz, rzeźbiarz, wykonawca rekwizytów związany z branżą animacji od ponad 10 lat – oraz Sylwia Nowak – współtwórca lalek oraz scenografii dla produkcji filmów lalkowych animowanych realizowanych klasyczną techniką animacji poklatkowej oraz lalkowych przedstawień teatralnych. Oboje mają na swoim koncie wiele bardzo udanych realizacji, w tym „Wyspę psów” Wesa Andersona czy nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka”.

– Budowanie lalki, która w filmie animowanym pełni rolę aktora, to zdecydowanie zajęcie dla wytrwałych. Jej wygląd, zdolności mimiczne czy charakterystyczny sposób poruszania się – wszystko to jest efektem niepowtarzalnej koncepcji twórcy i dopasowania do niej odpowiedniej techniki wykonania lalki – tłumaczy Sylwia Nowak.

– Podczas zajęć praktycznych uczestnicy będą pracować w zespołach dwuosobowych, w czasie tych kilkunastu dni warsztatów powstanie więc 6 lalek, które zostaną później zaprezentowane podczas specjalnej wystawy – mówi Marcin Zalewski. – Do dyspozycji będziemy mieli w pełni wyposażoną pracownię lalkarską, co pozwoli na zdobycie umiejętności projektowania i wykonywania lalek różnymi technikami – dodaje.

Rekrutacja do udziału w projekcie jest dwuetapowa. Aby wziąć w niej udział, należy do dnia 2 lipca wypełnić formularz online (dostępny tutaj i na stronie internetowej http://sppa.eu/) oraz przesłać dokumentacje swoich prac (maksymalnie 20). Wyniki pierwszego etapu rekrutacji będą znane 5 lipca. Do udziału w drugim etapie zostanie zaproszonych maksymalnie 24 wybranych kandydatów, a spośród nich po spotkaniach rekrutacyjnych komisja wybierze 12 osób, które zostaną zakwalifikowane do udziału w projekcie. O ostatecznych wynikach rekrutacji uczestnicy będą powiadomieni drogą mailową do 15 lipca. Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie: http://sppa.eu/ oraz na wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/603980516790940.

”Sztuka Tworzenia Lalki” jest efektem współpracy kilku przedstawicieli łódzkiej branży animacji: Likaon, Toto Studio, Momakin, indywidualnych twórców oraz Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji. Pomysł wspólnych działań narodził się podczas prac nad przyznaniem Łodzi tytułu Unesco Miasto Filmu.– Postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom rynku, na którym w związku z rosnącą liczbą produkcji lalkowych specjaliści zajmujący się produkcją lalek są bardzo wysoko cenieni – mówi Paulina Zacharek z Momakin. – Projekt zostanie podsumowany 9 października podczas konferencji merytorycznej dotyczącej potrzeb edukacyjnych branży, która towarzyszyć będzie Animarkt Stop Motion Forum 2019 – dodaje Zacharek.

Organizatorem szkolenia pod hasłem „Sztuka Tworzenia Lalki” jest Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji (SPPA). Partnerem projektu jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Partner wspierający to EC1 Łódź Miasto Kultury – Łódź Film Commission, a wsparcie merytoryczne zapewnia Szkoła Filmowa w Łodzi. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *