Premierowe pokazy spektaklu „Lithos” Jacka Owczarka to propozycja dla miłośników tańca na początek zbliżającego się miesiąca. Wydarzenia odbędą się w dniach 2-3 października 2021 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Projekt realizowany przez łódzką Fundację „Materia” w ramach programu „Przestrzenie sztuki” koncentrować się będzie na ukazaniu procesu zmagania się z trudnościami, wykorzystując ku temu choreograficzne opracowanie historii mitycznego Syzyfa.

Najnowszy projekt „Lithos” (ze starogreckiego kamień) traktuje o drodze pod górę, na szczyt własnych możliwości, w której kluczowe znaczenie ma nie cel destynacji, a kamienne przeszkody mijane po drodze.  Spektakl jest kolejną profesjonalną, repertuarową produkcją łódzkiej Fundacji „Materia”. Za choreografię i reżyserię odpowiada Jacek Owczarek, tancerz i choreograf związany z Łodzią, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca łódzkiej Akademii Muzycznej, dyrektor „Materii”. Artysta współpracował z wieloma teatrami dramatycznymi w Polsce. Jego autorskie spektakle „Re:akcje” i „Zdarzenia” pokazywane były na wielu festiwalach w Polsce i Europie.

Do tworzenia spektaklu zaangażowano ponadto sprawdzony duet: choreografa Witolda Jurewicza i dramaturg Elżbietę Chowaniec. Muzykę skomponował pochodzący z Łodzi, tworzący obecnie w Berlinie, młody kompozytor, skrzypek, pianista i producent Pimon Lekler. Za minimalistyczną scenografię odpowiada Wojciech Stefaniak, współpracujący obecnie z najważniejszymi scenami w Polsce. W projekcie wezmą udział tancerze: Kacper Klimczak, Aleksandra Łuczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik i Ulyana Zaruba, którzy pomimo młodego wieku prezentują wyjątkową wrażliwość i dojrzałość sceniczną. Wszyscy studiują w Instytucie Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, mają za sobą wiele projektów tanecznych i udział w festiwalach takich, jak: Warsaw CI Flow International Dance Festival, Warsaw Dance Days, Strefa Ruchu w Toruniu i SoloDuo w Budapeszcie. 

Premierowe spektakle odbędą się kolejno w sobotę 2 października o godz. 19.00 oraz w niedzielę 3 października o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Wstęp na spektakle jest biletowany. Bilety (30 zł i 15 zł) będzie można zakupić w kasie Sali Koncertowej na godzinę przed rozpoczęciem pokazu (płatność gotówką). Dostępna jest możliwość rezerwacji biletów. Szczegółowe informacje na stronach internetowych:

http://www.amuz.lodz.pl/

https://www.materialodz.pl/dla-wszystkich

Program „Przestrzenie Sztuki” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.   Operator: Materia / Łódź

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Anioły w Ameryce w Teatrze Studyjnym
Kultowe „Szalone nożyczki” na 595. Urodziny Łodzi
bajkirobotow
Bajki robotów w Teatrze Pinokio

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*