wannazkolumnadaW czwartek, 27 października, o godz. 19 w Domu Literatury rozpocznie się spotkanie z reportażystą, Filipem Springerem, autorem książki Wanna z kolumnadą. Poprowadzi je Maciej Robert. Wstęp jest bezpłatny.

Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało go i wdrażało u siebie. Na przykład Niemcy. Tak było przed wojną. Po wojnie system został scentralizowany. A w nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie ani przestrzennie.

Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, wykresów, szkiców i terminologii. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Filip Springer uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Nie zaważając na zagradzające mu drogę płoty, meandrując pomiędzy setkami billboardów, przemierzał Polskę wszerz i wzdłuż. Jeździł po miastach i miasteczkach, ulicach widmach, przedmieściach bez dróg i chodników, przekraczał mosty nad nieistniejącymi rzekami, rozmawiał z urzędnikami, naukowcami, architektami i mieszkańcami nowych osiedli o obiecujących nazwach, które w rzeczywistości okazały się miejscami wygnania. Na Śląsku znalazł egipską piramidę, w Jelonkach coś w rodzaju Partenonu, a pod Warszawą wenecki pałac. Przy okazji określił też nową jednostkę chorobową – pastelozę.

I tak z pozornie nieinteresującego nikogo, nudnego zagadnienia powstała pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. Trochę straszna, ale i czasami śmieszna. To historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, „o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział”.

W spotkaniu udział weźmie także łódzki działacz dźwiękowy, kompozytor i różnoinstrumentalista Suavas Lewy, który nagrywa audio łódzkie rzeki (Filip Springer pisze o tym w jednym z rozdziałów Wanny z kolumnadą). Nagrania te zapoczątkowały autorski projekt “Tkalnia dźwięków” będący interaktywną platformą z dźwiękami Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
tygielkultury
IX Konkurs Poetycki dla Młodych Twórców im. Zbigniewa Dominiaka
Kawiarnia Literacka: Przekład Jubileuszu – spotkanie z Jerzym Jarniewiczem
05-Platat
Ona czyta dla mnie – 5 minut dla książki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*