stanislawtym25 września o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się spotkanie ze Stanisławem Tymem z okazji wydania ostatnie książki pt. Pies czyli kot. Wstęp wynosi 10 zł.

Stanisław Tym-aktor, reżyser, komediopisarz, scenarzysta, felietonista, autor skeczy.  Od 1956 roku dorywczo dorabiał jako szatniarz i bramkarz w klubie studenckim “Stodoła”. Niedługo później (w 1958 roku) rozpoczęła się jego działalność kabaretowa w “Stodole” oraz współpraca z telewizją. Dostał się na Wydział Aktorski warszawskiej PWST, lecz przerwał studia (a właściwie za sprawą Jana Świderskiego został z nich relegowany) w 1960 roku, by związać się ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS) jako aktor, autor i reżyser skeczy. W następnych latach współpracował również z innymi warszawskimi kabaretami (m.in. z “Dudkiem” Edwarda Dziewońskiego).

W sezonie 1963/64 pełnił funkcję dyrektora STS-u. Lata 70. to czas ścisłej współpracy Tyma ze Stanisławem Bareją. Tym był współautorem scenariuszy i odtwórcą głównych ról w najsłynniejszych komediach tego reżysera (“Brunet wieczorową porą”, “Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?”, “Miś”). W latach 1984-86 Stanisław Tym pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dramatycznego w Elblągu. Był stałym felietonistą tygodnika “Wprost” (1991-99) i “Rzeczpospolitej” (2001-2006). Jest laureatem nagrody “Kisiela” dla najlepszego publicysty (1998). W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W rok później wyróżniono go nagrodą za całokształt twórczości na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. Jest autorem zbioru felietonów “Mamuta tu mam”. W 2014 r. ukazał się wybór jego felietonów “Pies czyli kot”.

“Pies czyli kot”- wybór felietonów  z lat 1972-2014, publikowanych m.in. w „Rzeczpospolitej”, tygodnikach „Wprost” i „Polityka” z rysunkami autora.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Inna_dusza
Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim
plasterkultury
Plastry Kultury 2014 – wydarzenie literackie roku
ksiegafabryk
Łódź. Księga fabryk w EC-1

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*