Dom Literatury w Łodzi i Wyborcza.pl Łódź zapraszają 20 lutego o godz. 18 na spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką o książce “Płuczki. Poszukiwacza żydowskiego złota”. Prowadzenie: Joanna Żarnoch-Chudzińska (redaktor naczelna łódzkiej redakcji Gazety Wyborczej). Wstęp wolny.

“Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” to książka o wieloletnim procederze rozkopywania mogił pomordowanych w Bełżcu i Sobiborze w poszukiwaniu tzw. “żydowskiego złota”.

To nie były incydenty ale proceder, który, niemal na masową skalę, trwał przez lata. Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi i przyjezdni prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. “Na Icki” chodzili ojcowie i synowie, sąsiedzi, mężczyźni, kobiety i dzieci. Prochy zmieszane z ziemią przepłukiwali w rzece lub specjalnie wykopanych dołach, tzw. płuczkach. Paweł Piotr Reszka, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, w swojej nowej książce zbiera głosy układające się w przerażającą opowieść o zobojętnieniu, które pozwala traktować masowe mogiły jak złotonośne pola. Nie osądza jednak, lecz szuka odpowiedzi na pytania: jak to możliwe, że po Zagładzie mogła przyjść „gorączka złota”, co kierowało kopaczami i co dzisiaj myślą o tym ich potomkowie.

Ona: – Czy chodzenie tam to był grzech? Jak one już były martwe a tu bida była, to nie jest grzech. Tak se myślę.
A pan myśli, że to był grzech, rąbać te ciała, szukać tam grosza jakiegoś?
Ja: – To ludzie byli.
Ona: – Ale nieżywe.

(Opis ze strony Wydawnictwo AGORA)

Paweł Piotr Reszka – dziennikarz i reportażysta, reporter Dużego Formatu, dziennikarz lubelskiego oddziału Gazety Wyborczej. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Grand Press. W 2016 został laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę “Diabeł i tabliczka czekolady”

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wisniewskiradoslaw
Radosław Wiśniewski w Domu Literatury
bbbb
Kawiarnia Literacko-Muzyczna powraca
ksiazki
Łódź literacka – październik 2011

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*