olga_tokarczuk_20141029_1164863506We wtorek, 25 listopada w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się spotkanie z Olgą Tokarczuk. Poprowadzi je Marta Zdanowska. Wstęp jest bezpłatny.

Olga Tokarczuk – jedna z najpopularniejszych i najpoczytniejszych polskich pisarek. Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in.: nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1997), Paszportem Polityki oraz kilkoma nominacjami do Nagrody Literackiej NIKE, czterokrotna laureatka Czytelników NIKE. W 2008 nagrodzona po raz pierwszy tą nagrodą przez jury. W 2013 roku otrzymała międzynarodową nagrodę Vilenica, przyznawaną pisarzom z Europy Środkowej. W 2010 roku Olga Tokarczuk została odznaczona Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.

“Księgi Jakubowe” – Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Zobacz także:

Olga Tokarczuk w Domu Literatury (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
jastrun
Spotkanie z Tomaszem Jastrunem
seryjni-poeci-midzynarodowy-dzie-poezji-721x1024
Seryjni Poeci w Domu Literatury
czytann
Światowy Tydzień Książki w Empiku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*