W czwartek, 14 marca o godz. 17:30 w Bibliotece Otwartej (Narutowicza 8/10) odbędzie się spotkanie z Martą Madejską, poświęcone książce „Aleja włókniarek”.

„Gdyby Pan Bóg dzisiaj wygnał Ewę z raju, rzuciłby na nią przekleństwo: Będziesz dzieci rodziła jako prządka!”. Te słowa pochodzą z artykułu Marii Przedborskiej „Robotnica łódzka” w świetle faktów i wspomnień zamieszczonego w „Głosie Porannym” z 1938 roku, ale przekleństwo to unosi się nad wszystkimi bohaterkami tej książki i wszystkimi kobietami, które pracowały w łódzkich fabrykach.

Szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat […], a całość żywota dzieliła się na trzy etapy: fabrykę, szpital, cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe. Dola łódzkich włókniarek stała się jednak siłą napędową zmian. Praca kobiet spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję obyczajową.

[…] Marta Madejska próbuje zrozumieć nie tylko swoje bohaterki, ale także „miasto bez historii”. Z pytań o przeszłość zrodziła się opowieść o „fabrycznych dziewczynach”, bez których nie byłoby wielkich fortun, okazałych łódzkich pałaców ani odbudowanego łódzkiego przemysłu po II wojnie światowej.

Rozmowę poprowadzi dr Kamil Śmiechowski z Instytutu Historii UŁ.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
arterie91
Trzy konkursy pisma Arterie
995836_359554267501333_762081638_n
Rozstrzygnięcie XI Konkursu Poetyckiego im. Z. Dominiaka
pedze-jak-dziki-tapir-bartoszewski-w-93-odslonach-b-iext48115498
Kawiarnia Literacka: Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 93 odsłonach

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*