W czwartek, 27 lutego o godz. 19 w Domu Literatury w Łodzi rozpocznie się spotkanie z Marcinem Polakiem, autorem książki “Stany uprzywilejowane”. Zbiór opowiadań ukazał się w wydawnictwie Wydawnictwo “Od Do”. Prowadzenie: Maciej Robert. Wstęp wolny.

Opowiadania zawarte w tym tomie są niezwykle żywe, ironiczne, skrzące się dowcipem, wyczulone na konkret. I – choć niby wyabstrahowane z konkretnej rzeczywistości – mówią bardzo wiele i bardzo krytycznie o naszym wspólnym tu i teraz. Działanie i dzianie się schodzą tutaj na plan dalszy – bohaterowie tych często groteskowych tekstów to przede wszystkim myśliciele i mówcy, czynni uczestnicy zajmujących dialogów, jakby wyjętych z teatru absurdu. Główną rolę grają opowiadania, w których najważniejsze są strona językowa, aspekt teoretyczno-filozoficzny oraz sieć intertekstualnych nawiązań. O charakterze całości tomu najlepiej świadczy wręcz brawurowe opowiadanie „Instrukcja napisania powieści bernhardowskiej”, stanowiące serce i/lub mózg całego tomu – smakowity kąsek dla wielbicieli twórczości Thomasa Bernharda.

Marcin Polak (ur. 1979) – filozof, eseista, pisarz. Stypendysta Narodowego Centrum Nauki, redaktor magazynu „Nowa Orgia Myśli”. Autor książek «Urojone-nic». Postmodernistyczna metafizyka Stanislasa Bretona, Wydawnictwo A, Kraków 2014; Trauma bezkresu. Nietzsche, Lacan, Bernhard i inni, Universitas, Kraków 2016, Medytacje o ostatniej filozofii , Universitas, Kraków, 2018. W 2019 nakładem wydawnictwa OD DO ukazały się Stany uprzywilejowane, zbiór opowiadań będący debiutem beletrystycznym autora. Mieszka w Krakowie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kapitualrz
Kapitularz 2016 – informacje
BML16-plakat
Bardzo Mała Literacka: Andersen i jego baśnie
Mały książkomaniak zaprasza po raz szósty

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*