Serdecznie zapraszamy 30 maja o godz. 19 do Domu Literatury na spotkanie z Joanną Papuzińską, poetką, prozaiczką, autorką wspaniałych bajek i wierszy dla młodszych i starszych dzieci. Spotkanie poprowadzi: Przemysław Owczarek Rozmowa będzie dotyczyła książki dla dzieci “Zbuntowane słowa” oraz tomu wierszy “Zaczekaj”.

“Zbuntowane słowa” to najnowsza książka Joanny Papuzińskiej z serii “Wojny dorosłych – historie dzieci”. (Wydawnictwo Literatura)

W PRL-u w paczkach makaronu przemycano zakazane przez władzę książki, drukowane na powielaczu, przekazywane z narażeniem życia kolejnym czytelnikom. Obowiązywała zasada „PRZECZYTAJ – NIE NISZCZ – PRZEPISZ – PODAJ DALEJ”. W ten sposób wiadomości wędrowały z rąk do rąk ludzi, którzy sobie ufali. Tak też zaczyna się opowieść o drugim obiegu i walce o wolność Polski. Historia opowiedziana przez małego chłopca, który słucha opowieści rodziców i dziadków, tłumaczących mu, co się dzieje w ich zniewolonym kraju.

“Zaczekaj” to zbiór wierszy powstałych na przestrzeni kilku ostatnich dekad. W swej poezji autorka pochyla się z czułością nad słabszym, uboższym, bardziej nieporadnym, pisze szorstko o bezwzględności i surowości cechujących współczesność. Mówi o tęsknocie za tymi, którzy odeszli, o równoległym istnieniu świata zmarłych i żyjących, jest ciekawa momentu przejścia. Znajdziemy tu wiersze, w których myśl sformułowana jest krótko i wprost i wiersze-łamigłówki, posługujące się wielowarstwową metaforą. ( Z materiałów wydawnictwa Literatura Piętro Wyżej)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
tygielkultury
15 lat “Tygla Kultury”
suplement
Kawiarnia Literacka: Leszek Engelking
800
Kapitularz 2012 – zapowiedź

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*