lekturaWe wtorek, 9 lutego o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się spotkanie z Bronisławem Majem i promocja książki Wisławy Szymborskiej Wszystkie lektury nadobowiązkowe.

Wszystkie lektury nadobowiązkowe – niepoprawna czytelniczka. Uzależniona od książek. Zachłanna pożeraczka słowa drukowanego, najbardziej nieoczekiwanych dzieł, prac popularnonaukowych, antologii, poradników i literackich kuriozów. Filuterna krytyczka pisarskich talentów i grafomańskich pasji, obdarzona niebywałym nosem do geniuszu i wspaniałym poczuciem humoru. Najmądrzejsze prawdy mówiąca mimochodem, zarażająca ciekawością świata i olśniewająca rozległością zainteresowań.Wisława Szymborska zachwyca się książkami, a czasem i naśmiewa z tych, które przeczytała, i tych, których wolałaby nigdy nie czytać.Błyskotliwe, zabawne i niekiedy uszczypliwe teksty o literackich perłach i pomyłkach układają się w erudycyjną opowieść o świecie, historii i sztuce. Felietony Wisławy Szymborskiej ukazują się po raz pierwszy w limitowanej edycji prezentującej wszystkie Lektury nadobowiązkowe.

Bronisław Maj – urodził się w Łodzi. Wydał dziesięć książek poetyckich, od „Wierszy” (1980 r.) po wybór „Gołębia, Krupnicza, Bracka” (2007 r.). Jego utwory tłumaczone były  m.in. przez Cz. Miłosza,S. Barańczaka, K. Dedeciusa, A. Bodegarda.Oprócz poezji zajmuje się historią literatury i krytyką, pisze dla teatru,dla radia i kina (m.in. scenariusz filmu „Angelus” 2001); pisał felietony dla „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” ( ich wybór „Kronika wydarzeń artystycznych, kulturalnych, towarzyskich i innych” z przedmową Wisławy Szymborskiej ukazał się w 1997). Jest autorem tekstów piosenek z muzyką  m.in.: E. Korneckiej,  Z. Koniecznego, A. Zaryckiego, S. Radwana, J. K. Pawluśkiewicza, G. Turnaua. W 1981 roku był szefem działu kultury w dwutygodniku „Student”. W stanie wojennym i w latach 80-tych, objęty zakazem druku, działał w podziemiu wydawniczym, m.in. w redakcji „Arki”. Założył i pełnił funkcję redaktora pisma literackiego “NaGłos”. Był współzałożycielem Teatru KTO, w którym działał jako autor i aktor.Sporadycznie występuje jako aktor teatralny i filmowy.   

Bronek Maj, zostając poetą, zmarnował się mianowicie jako aktor. Kto go widział na scenie, w rzadkich niestety rolach filmowych albo chociaż w trakcie jakiejś towarzyskiej improwizacji recytatorskiej, ten wie, że mając tak nieprzeciętny talent aktorski, Bronek Maj, gdyby aktorem został był, miałby dzisiaj szmalu po pachy oryginalnej marynarki Lee. ( fragment książki Jerzego Pilcha “Bezpowrotnie utracona leworęczność”)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dziewit
Mała Literacka: Anna Dziewit-Meller
17862770_1493430684042711_36742549486962578_n
Poeta obchodzi w Teatrze Powszechnym
XII Festiwal Puls Literatury w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*