Applebaum23 stycznia o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się spotkanie z Anne Applebaum z okazji promocji książki Za żelazną kurtyną. Prowadzenie dr Mikołaj Mirowski. Wstęp wynosi 10 zł.

Anne Applebaum –  pisarka, felietonistka “The Washington Post”, laureatka Nagrody Pulitzera za wydaną w 2003 roku książkę “Gułag”, w 2012 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej oraz upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej. Anne Applebaum w najnowszej książce “Za żelazną kurtyną” opisuje, jak powstały komunistyczne reżymy Europy Wschodniej i jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała.

Podobnie jak sławny „Gułag” nowa książka Anne Applebaum napisana jest zarazem wnikliwie i z rozmachem. Autorka szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media i organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. Czerpiąc obficie z niedawno udostępnionych materiałów archiwalnych oraz wielu źródeł niedostępnych po angielsku przedstawia taktykę komunistów, którzy dochodzili do władzy gnębiąc, grożąc i mordując. Opowiada także o życiu jednostek, by pokazać wybory, jakich musiały dokonywać: walczyć, uciekać czy współpracować. „Za żelazną kurtyną” to znakomita historia o tym, jak zrodził się tzw. blok wschodni – świat okrucieństwa, paranoi, dziwacznej moralności i obcej estetyki. Ta książka jest niczym moralny rozrachunek i dręczące przypomnienie, jak krucha może okazać się wolność społeczeństw.

dr Mikołaj Mirowski- historyk, publicysta, jego specjalnością jest historia ZSRR lat 1917-1941, a także tematyka stosunków polsko-żydowskich, pisał m.in. dla „Liberté!”, „Znaku” „Krytyki Politycznej”, “Słowa Żydowskiego”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kawiarnia Literacka: Spotkanie z Michałem B. Jagiełło
ksiazki
Literatura – marzec 2015
gondowicz
Spotkanie z Janem Gondowiczem

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*