hartwigWydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Domem Literatury zapraszają w czwartek, 15 marca o godz. 19 na spotkanie poświęcone książce „Hartwig. Wdzięczność” Anny Legeżyńskiej. Wstęp wolny.

W spotkaniu wezmą udział: prof. Anna Legeżyńska (UAM), dr hab. prof. UŁ Marzena Woźniak-Łabieniec, dr hab. prof. UŁ Arkadiusz Morawiec, dr Przemysław Dakowicz (UŁ)

Anna Legeżyńska snuje wyjątkową opowieść o długim i fascynującym życiu, etosie artystycznym i inteligenckim ważnej poetki, ikonicznej postaci powojennego życia literackiego, a zarazem charyzmatycznej osobowości, jaką była Julia Hartwig. Tę opowieść określa tytułowa wdzięczność – afirmujący stosunek do ludzi, świata i sztuki. Oprócz duchowego portretu Julii Hartwig, wydobywającego to, co nierozpoznane, niedopowiedziane, intymne, Czytelnik otrzymuje również prezentację zakresu tematów, stylów, chwytów lirycznych, którym poetka starała się dochować wierności – wszystkiego tego, co stanowi o oryginalności jej poezji.

Życie i twórczość przenikają się w tej książce nieustannie, odsyłając do siebie, a ich wspólną cechą jest sens, który niosą. „Hartwig. Wdzięczność” to kolejny tom serii wydawniczej Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego PROJEKT: EGZYSTENCJA I LITERATURA.

Prof. dr hab. Anna Legeżyńska – wykłada historię i teorię literatury XX wieku w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorką m.in. takich książek jak: „Tłumacz i jego kompetencje autorskie. Na materiale powojennych tłumaczeń poezji A. Puszkina, W. Majakowskiego, I. Kryłowa i A. Błoka”; „Dom i poetycka bezdomność w liryce współczesnej” (PWN, Warszawa 1996), „Wisława Szymborska” (Seria „Czytani dzisiaj”. REBIS, Poznań 1996 ), opublikowała monografię „Od kochanki do psalmistki… Sylwetki, tematy i konwencje liryki kobiecej”. (Wydawnictwo Poznańskie, 2009).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Uroczystość wręczenia Nagród Złoty Ekslibris i Superekslibris
Spotkanie z Piotrem Milewskim
Krakowski Salon Poezji w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*