Łódzki Szlak Kobiet wraz z Centrum Dialogu Łódź zapraszają 19 września o godz. 18 na spotkanie z Patrycją Dołowy, autorką książki „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” (Wydawnictwo Czarne). Prowadzenie: Joanna Sikorzanka. Wstęp wolny.

Patrycja Dołowy wydobywa – bo kopanie w takich wspomnieniach to ciężka praca – historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi, i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem.

Fanni podała cyjanek swojemu synowi Jurkowi. Mama Biety, dziewczynki urodzonej w warszawskim getcie, uśpiła ją luminalem, umieściła w drewnianej skrzynce i w ten sposób przemyciła na aryjską stronę. Do skrzynki włożyła jeszcze srebrną łyżeczkę z wygrawerowanym imieniem i datą urodzin. Inna matka w czasie likwidacji łódzkiego getta zażyła cyjanek, a córkę wyrzuciła za okno – miała tylko jedną porcję trucizny. Dziewczynka przeżyła, bo spódniczką zahaczyła o latarnię. Hanę trzy razy ratowała służąca rodziców, Zosia. Potem, gdy dobrze sytuowani krewni chcieli wziąć Hanę do siebie, nie potrafiła porzucić polskiej matki.

Patrycja Dołowy – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Od lat zajmuje się problematyką trudnej pamięci. Działa na pograniczu dyscyplin artystycznych. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w pismach artystycznych i kulturalnych, w prasie i w magazynach wielkonakładowych. Autorka książki „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” (2019) i bloga „Widoczki: Pamięć miasta/pamięć ciała”. Współautorka książek „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” (2018, pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman), „25 rozmów na 25-lecie” (2016, z Anną Mateją, Olafem Szewczykiem i Aleksandrą Stanisławską), „Miasto oczami kobiet” (2012, z Justyną Biernacką), rozdziałów w publikacjach zbiorowych, sztuk teatralnych (w tym nagradzanych „Hideout/Kryjówka”, „Dziady. Twierdza Brześć” czy „Matki” w reżyserii Pawła Passiniego).

Spotkanie odbywa się w ramach zadania “Szturmem! Kobiety mają moc”, które jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ksiazkomaniak
Mały książkomaniak – II edycja
mojzielonyosiol
Spotkanie wokół książki Ilse Aichinger
blizejpolski
Spotkanie autorskie z Bernardem Margueritte

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*