szczygielW czwartek, 9 października o godz. 18 w 6. dzielnicy rozpocznie się spotkanie z Mariuszem Szczygłem, polskim dziennikarzem, reportażystą, pisarzem, laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej. Temat przewodni spotkania to „Reportaż i popkultura czeska”.

Autor reportażu „Nie róbcie sensacji”, o homoseksualnej prostytutce, uznany przez znawców ruchów emancypacyjnych w Polsce za pierwszy w PRL-owskiej oficjalnej prasie reportaż o życiu homoseksualistów.  Dużą falę krytyki wywołał reportaż „Onanizm polski”. Tekst spowodował długą dyskusję na stronach „Gazety Wyborczej”, a wielu czytelników zwracało numer do redakcji (reporter porusza tę sprawę w książce Niedziela, która zdarzyła się w środę, w rozdziale Listy do onanisty).

Jego głównym tematem jest historia i kultura Czech. Książka „Gottland”, określana we Francji zbiorem esejów, w Niemczech – zbiorem opowiadań, w Polsce – zbiorem reportaży literackich, została w Czechach bestsellerem. Jest także odpowiedzialny za publikację antologii reportaży „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” wydanej w 2009 roku nakładem wydawnictwa Czarne z Wołowca.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Anna_Dziewitt-Meller
Spotkanie z Anną Dziewit-Meller w EMPIKu
Kawiarnia Literacka: Spotkanie z M. Magdaleną Starzycką
Literatura – czerwiec 2019

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*