W niedzielę 13 maja o godzinie 16.00 odbędzie się w foyer Teatru Powszechnego w Łodzi kolejne spotkanie z twórczością liryczną dwóch pisarzy czyli „Sezon w pięknie”. Głównym bohaterem będzie tym razem Hans Magnus Enzensberger – poeta niezwykły, odmienny i oryginalny nawet na tle XX-wiecznych awangardzistów.

Urodzony w 1929 roku w Niemczech, od debiutu w połowie lat 50. tworzy swe utwory techniką montażu, czerpiąc ze wszystkich warstw języka. W jego wierszach pojawiają się wyrażenia i zwroty z języka potocznego, elementy specjalistycznego żargonu z różnych dziedzin nauki, zwroty obcojęzyczne, cytaty, napisy informacyjne. Z tego wszystkiego Enzensberger składa swoje poematy, często poświęcone wybitnym postaciom świata nauk ścisłych, wynalazcom, filozofom. Jest wybitnym znawcą i popularyzatorem matematyki, docenianym przez specjalistów w tej dziedzinie. Łączy wiedzę i precyzję myślenia z ironicznym tonem i eksperymentami formalnymi. Inteligentna, błyskotliwa poezja Enzensbergera od ponad pół wieku fascynuje czytelników i krytyków.

O wierszach Hansa Magnusa Enzensbergera prowadzący spotkanie Piotr Grobliński porozmawia z Kacprem Bartczakiem – poetą, tłumaczem i krytykiem, autorem sześciu tomów poetyckich oraz zbioru esejów krytyczno-literackich Świat nie scalony (Biuro Literackie, 2009), za który otrzymał Nagrodę Literatury na Świecie, członkiem kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Bartczak nominowany był do nagród Silesius i Gdynia za tom Wiersze organiczne (Dom Literatury, Łódź 2015) i jest stypendystą Fundacji Fulbrighta i Fundacji im. Tadeusza Kościuszki. Na co dzień Kacper Bartczak wykłada literaturę amerykańską na anglistyce Uniwersytetu Łódzkiego. Jego badania naukowe łączą filozofię, teorię literatury i literaturę. To, co łączy obu pisarzy, to zdolność myślenia ścisłego i tworzenia poetyckich metafor.

Wiersze czytać będą aktorzy Teatru Powszechnego w Łodzi – Mirosław Henke i Artur Zawadzki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wtrybachsystemu
Promocja książki „W trybach systemu. Z dziejów łódzkiej opozycji studenckiej w latach 1968-1989”
Bilet_pamiatkowy_Narodowe_Czytanie_Lalki
Narodowe Czytanie „Lalki” w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej
bez
Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*