0812 marca o 13:00 zapraszamy do Teatru Powszechnego w Łodzi na drugie spotkanie z cyklu „Sezon w pięknie”. Gościem łódzkiego poety Piotra Groblińskiego będzie Justyna Bargielska, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia. Bohaterką spotkania będzie Emily Dickinson, XIX-wieczna amerykańska poetka, która wciąż fascynuje badaczy i czytelników. Zupełnie nieznana za życia, była autorką prawie dwóch tysięcy wierszy, które odkryto dopiero po jej śmierci. Odizolowana od świata tworzyła w swoim pokoju w małym miasteczku Amherst w stanie Massachusetts. Ze światem wewnętrznym porozumiewała się za pomocą listów i wierszy. Słynne wersy: „Dusza dobiera sobie Towarzystwo / I zatrzaskuje Drzwi” stały się manifestem poetki.

Dlaczego Emily Dickinson i Justyna Bargielska? Tematami, które pozwoliły zestawić obie poetki, są utrata, śmiertelność, dumna samotność i kobieca niezależność. Obie autorki – dziewiętnastowieczna Amerykanka i współcześnie tworząca młoda polska poetka – wypracowały swój własny, nowatorski styl. Przy oczywistych różnicach także i w tym elemencie można doszukiwać się pewnych podobieństw, takich jak rwana, nieoczywista składnia czy metaforyka oparta na umieszczeniu zwykłych rzeczy w niezwykłych kontekstach.

Justyna Bargielska jest poetką, prozaiczką, felietonistką. Debiutowała w 2003 roku tomem „Dating Sessions”. Uznanie środowiska literackiego zdobył jej trzeci tom wierszy zatytułowany „Dwa fiaty”, za który otrzymała w 2010 roku Nagrodę Literacką Gdynia. W kolejnym roku ukazała się pierwsza książka prozatorska w dorobku Bargielskiej – głośne „Obsoletki”, zbiór kilkudziesięciu miniatur w niezwykły sposób opowiadających o traumie utraty dziecka. Również ten utwór przyniósł autorce Nagrodę Gdynia, a także nominację do Nagrody Nike. Kolejne książki – tomiki „Bach for my baby” i „Nudelman”, a także powieść „Małe lisy” ugruntowały pozycję Bargielskiej w polskiej literaturze współczesnej. Najnowsze pozycje w jej dorobku to książki związane z dziećmi: stworzony wspólnie z rysowniczką Iwoną Chmielewską art book „Obie” i żartobliwe „Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy”.
Wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
szlazak_plakat
Śladami Starej Retkini z Wojciechem Szlązakiem
pustelnik
Piotr Pustelnik w Poleskim Ośrodkiem Sztuki
Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*