seryjnipoeciWe wtorek, 17 maja o godz. 19 w Domu Literatury rozpocznie się kolejne spotkanie z Seryjnymi Poetami. Tym razem bohaterami wieczoru będą Tomasz Bąk, Szczepan Kopyt i Adam Wiedemann. Prowadzenie – Rafał Gawin. Wstęp wolny.

Tomasz Bąk, Beep Generation, t. 114, Biblioteka Poezji Współczesnej, WBPiCAK Poznań 2016

Widać, że Bąk nie napisał po prostu książki z wierszami, postarał się tym razem o jej bardziej precyzyjną kompozycję. Składa się na nią przynajmniej kilka pasm stylistyczno-obrazowych, które przesuwają się względem siebie zgodnie z ironicznym humorem czy dewastacyjnym nerwem. Krążymy wokół wyznań uzasadnionego gniewu, szyderstwa, śmiechu. Bąk rozpędza kilka języków, które nie zbiegają się w tych samych punktach: społeczny, publiczno-medialny, przepełniony przesądami, dwuznaczny język liryki maski (którym mówi się w wierszach o człowieku piździe), prawie prostoduszny język intymnego wyznania dołączony do quasi-dokumentalnego języka zbiorowych emocji. Żadne z estetycznych pozorów i artystyczno-politycznych złudzeń nie cierpią na tych niemal zupełnie dosłownych wypowiedziach Bąka.
(Anna Kałuża, Dwutygodnik, dwutygodnik.com/artykul/6502-brnijmy-w-to-dalej.html)

Szczepan Kopyt, z a b i c, t. 111, Biblioteka Poezji Współczesnej, WBPiCAK, Poznań 2016

Wiersze Kopyta walczą o rzeczywiste poszerzenie (a nie tylko tymczasowe nagięcie) granic języka polskiej poezji – również na poziomie odczarowywania niedozwolonych, z założenia tracących patosem bądź kiczem słów.
(Paweł Kaczmarski Dwutygodnik, dwutygodnik.com/artykul/6492-uwiklanie-w-zywy-jezyk.html)

Adam Wiedemann, Metro na Żerań, Biblioteka Poezji Współczesnej, WBPiCAK, Poznań 2016

Metro na Żerań jest nie tylko syntezą polskiego campu – błyskotliwą, choć zarazem melancholijną i przewrotną. Metro na Żerań to coś więcej: wielki finał naszej ostatniej poetyckiej współczesności, zamknięcie epoki rozpoczętej w okolicach Okrągłego Stołu przez Życie na Korei.
(Zbigniew Machej)

Tomasz Bąk (ur. 1991 w Tomaszowie Mazowieckim) – poeta, autor książki poetyckiej Kanada (2011) i Beep Generation. Laureat Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2012 w kategorii debiut. Mieszka w Łodzi.

Szczepan Kopyt (ur. w 1983 r. we Wrocławiu) – poeta, muzyk. Autor książek poetyckich [yass] (2005), możesz czuć się bezpiecznie (2006), sale sale sale (2009), buch (2011), kir (2013) oraz z a b i c (2016). Z grupą Yazzbot Mazut wydał płyty W pustyni i w puszczy (2008) i Mazut mazut (2010). Występuje i nagrywa w duecie Kopyt / Kowalski, który stworzył muzykę do bucha, kiru (książki ukazały się wraz z płytami), na potrzeby filmów dokumentalnych oraz teatru. Mieszka w Poznaniu.

Adam Wiedemann (ur. w 1967 r.) – poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Kresach”, „Nowym Wieku”, „Czasie Kultury”. Był stałym felietonistą w „Res Publice Nowej” i „Przekroju”. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Literacką GDYNIA, w kategorii poezja, za tom poetycki Pensum. Laureat Nagrody im. Kościelskich (1999), trzykrotnie nominowany do nagrody NIKE

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
andrzejbart
Spotkanie z Andrzejem Bartem w 6. dzielnicy
sylw
Sylwia Chutnik w Muzeum Miasta Łodzi
Kossakowska_Empik
Maja Lidia Kossakowska w Empiku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*