romans2W piątek, 16 marca o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się promocja książki Kornela Filipowicza pt. “Romans prowincjonalny i inne historie”. Wstęp wolny.

W spotkaniu udział wezmą Justyny Sobolewskiej, Wojciecha Bonowicza, Marcina Filipowicza, a całość poprowadzi Tomasz Cieślak.

W „Romansie prowincjonalnym i innych historiach” bliskość, tęsknota, pomyłki, spotkania i rozstania układają się w wielobarwny, migotliwy pejzaż ludzkich emocji. Autorski wybór Wojciecha Bonowicza zawiera utwory o tematyce miłosnej, poza opowiadaniami znajdziemy w nim również dwie mikropowieści.

Kornel Filipowicz – powieściopisarz, nowelista, scenarzysta, poeta, znany głównie z krótkich form literackich. Sygnatariusz Listu 59 .Członek-założyciel Towarzystwa Kursów Naukowych. W latach osiemdziesiątych publikował poza cenzurą m.in. w NaGłosie i Zapisie. Współautor (wraz z T. Różewiczem) scenariuszy filmów m.in. ”Moje miejsce na ziemi” ,”Głos z tamtego świata”, „Piekło i niebo”. Od października 1967 roku do śmierci był związany z poetką Wisławą Szymborską, nie łączył ich jednak nigdy związek małżeński ani wspólne mieszkanie. W 2016 roku opublikowano ich korespondencję – zbiór pt. Listy: „Najlepiej w życiu ma twój kot”. Na fali zainteresowania korespondencją ukazał się wybór opowiadań Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja”, a ostatnio „Romans prowincjonalny i inne historie”.Pisarz był zapalonym wędkarzem, co znalazło odbicie w jego twórczości. Poza licznymi tomami opowiadań i powieściami opublikował dwa tomy wierszy m.in. ”Powiedz to słowo”.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika POLITYKA, od 2001 redagowała dział książkowy w „Przekroju”, potem pracowała jako redaktor w dziale kultury „Dziennika”. Jest współautorką książki „Jestem mamą” i antologii opowiadań „Projekt mężczyzna” . Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i Nagrody im. Witolda Gombrowicza. W 2012 roku ukazała się wydawnictwie POLITYKI jej „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam”, a w 2016 w Wydawnictwie Iskry ukazała się wersja rozszerzona „Książki o czytaniu”. Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Pisała szkice o literaturze i wywiady w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Kursywie” i „Arte”. Zamieszczała recenzje książkowe i felietony w „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym” i „Przeglądzie Politycznym”. 2016 w Wydawnictwie Iskry. Dokonała pierwszego, po publikacji korespondencji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza, wyboru opowiadań Kornela Filipowicza pt. „Moja kochana, dumna prowincja”.

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz .Jego biografię księdza Tischnera nominowano do Nagrody Literackiej Nike. Wybór wierszy „Pełne morze” został nagrodzony w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „poezja” i nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Jest jednym z recenzentów książek w programie „Sztuka czytania” emitowanym przez TVP Kultura. Autor projektu „Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografie”. Mieszka w Krakowie.
Jest autorem rozmów, które ukazały się w formie książkowej m.in. z Janiną Ochojską pt. „Niebo to inni”, z ks. Tadeuszem Zaleskim: „Moje życie nielegalne”, z Wojciechem Waglewskim:”Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”.
Dokonał wyboru opowiadań i mikropowieści Kornela Filipowicza, które znalazły się w tomie „Romans prowincjonalny i inne historie”.

Marcin Filipowicz – syn Kornela Filipowicza, pracownik Poleskiego Ośrodka Sztuki

Dr hab. prof. nadzw. Tomasz Cieślak – pracownik Katedry Literatury i Tradycji Romantyzmu UŁ

romans

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
szczygiel
Mariusz Szczygieł w 6. dzielnicy
podroze
Spotkanie z Tomaszem Kaźmierowskim
Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*