Stowarzyszenie Topografie i Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na premierę nowej książki “Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”. Zabiera ona czytelnika w podróż po łódzkich zakładach pracy i odkrywa zapomniane karty historii przemysłowego miasta.

W środę 3 marca o godz. 18.00 odbędzie się premierowe spotkanie on-line, transmitowane z Księgarni Do Dzieła, które dostępne będzie na Facebooku portalu Miastograf.

Wydana wspólnymi siłami stowarzyszenia i wydawnictwa, książka “Wielki przemysł, wielka cisza” to historie największych zakładów przemysłowych i łódzkiego świata pracy w okresie PRL oraz transformacji w naszym mieście. Historia gospodarcza i losy poszczególnych fabryk uzupełniają się z głosami pracownic i pracowników. Gromadzone od lat materiały przybliżają losy 30 wybranych fabryk, a fragmenty historii mówionych zabierają nas na hale produkcyjne, do laboratoriów a nawet robotniczych domów.

Książka jest pięknie wydana i bogato ilustrowana zdjęciami, archiwalnymi reklamami zakładów przemysłowych i fotografiami lotniczymi a dodatkowo można w niej znaleźć:

słownik terminów produkcyjnych

listy adresowe fabryk

schematy produkcji włókienniczej

mapę wybranych zakładów pracy

“Wielki przemysł, wielka cisza” to podsumowanie kilkuletniej pracy zespołu osób związanych z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich Topografie, które od dekady tworzy Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl, gdzie można znaleźć jeszcze więcej materiałów o Łodzi.

“Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego – Stowarzyszenie Topografie, 2020, ss. 387

Zespół autorski: dr Agata Zysiak, dr Marcin Szymański, Joanna Kocemba-Żebrowska, Wiesława Różycka-Stasiak, Marta Madejska, Ewelina Kurkowska, Michał Gruda

KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA BEZPŁATNIE DLA KAŻDEGO!

Książkę można pobrać bezpłatnie po uzupełnieniu ankiety dostępnej pod linkiem:

https://forms.gle/TRgNRQzaJXXAu2g99

oraz na stronach www.fabrykiprl.pl oraz www.miastograf.pl.


Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Niewielki nakład drukowanych egzemplarzy będzie dostępny w każdej miejskiej bibliotece oraz najważniejszych bibliotekach uczelni wyższych w Łodzi. Dziesięć egzemplarzy zostanie rozdanych na drodze konkursowej – więcej informacji już wkrótce na stronie Miastografu na Facebooku.

***

“Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę. Chętnie sięgną po nią miłośnicy Łodzi, a także historycy społeczni, historycy przemysłu, praktycy historii mówionej. Może przydać się jako pomoc przewodnikom miejskim oraz jako pomoc edukacyjna w szkolnictwie wyższym. (…) O jej unikalnym charakterze świadczy jednak przede wszystkim wykorzystanie historii mówionej, która daje wgląd w doświadczenie i życie codzienne pracownic i pracowników łódzkiego przemysłu w XX wieku.” – dr. hab. Joanna Wawrzyniak, Uniwersytet Warszawski

Projekt został dofinansowany z Programu Patriotyzm Jutra – Muzeum Historii Polski oraz przez Urząd Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
slepy-demon-sieciechbig552638
Kawiarnia Literacka: Spotkanie z Witoldem Jabłońskim
pedze-jak-dziki-tapir-bartoszewski-w-93-odslonach-b-iext48115498
Kawiarnia Literacka: Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 93 odsłonach
ksiazki
Łódź literacka – kwiecień 2011

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*