W środę, 30 października w Domu Literatury w Łodzi odbędzie się spotkanie promocyjne związane z Plovdiv – Europejską Stolicą Kultury 2019.

W lipcu bieżącego roku Dom Literatury jako jedyna łódzka instytucja, i jedna z kilku z Polski, zorganizowała projekt w ESK w Bułgarii. W październiku przy Roosevelta zobaczymy część z tego, co się wydarzyło w Płowdiw.

Imprezę rozpocznie wernisaż wystawy książki artystycznej Agnieszki Sowały-Kozłowskiej, a po nim promocja książki “Łagodna jak światło. Antologia polskich i bułgarskich pisarzy / Мека като светлината. Избрани полски и български писатели” (Łódź 2019) z udziałem tłumacza, z języka polskiego na bułgarski i z bułgarskiego na polski, oraz autora wyboru tekstów bułgarskich, Kruma Krumova oraz łódzkich pisarek i pisarzy obecnych w antologii. Prowadzenie: Rafał Gawin. Wstęp wolny.


Ze wstępu antologii:

Drodzy Przyjaciele z Bułgarii,

oddajemy w Wasze ręce publikację szczególną, jaką jest antologia wierszy, prozy i jednego eseju 34 pisarek i pisarzy: 11 autorów z Bułgarii oraz 23 autorów z Polski – z Łodzi i województwa łódzkiego. Pisarek i pisarzy różnych pokoleń, stylów i wrażliwości na materię języka oraz sprawy społeczne, którzy na bardzo różne sposoby budują tożsamość europejską, ale i lokalną. Lecz przede wszystkim pisarek i pisarzy publikujących teksty o wysokich walorach artystycznych; autorów już uznanych i rozpoznawanych w swoich krajach, jak również dopiero wschodzących, o których jeszcze wiele dobrego usłyszymy w najbliższych latach.

Książka niejako celebruje ustanowienie Płowdiwu, jako pierwszego bułgarskiego miasta, Europejską Stolicą Kultury. Nasze przesłanie jest jednak zdecydowanie szersze: spotykajmy się częściej, nie tylko w tekstach literackich i z powodu doniosłych wydarzeń. Zwyczajnie, po ludzku, z przyjaźnią i dobrym słowem, zdaniem, frazą.

Do zobaczenia gdzieś w Europie!

Przyjaciele z Polski, z Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pozdrowieniazlondynu
Kawiarnia Literacka: Krzysztof Beśka
NET_Zaproszenie_LODZ
Andrzej Wajda. Podejrzany w Domu Literatury
beylin
Spotkanie z Markiem Beylinem w Poleskim Ośrodku Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*