plasterkultury

Amos Oz w Łodzi, VII Festiwal Puls Literatury w Łodzi, Forum Młodej Literatury, Mały książkomaniak 2013 oraz Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima to najważniejsze wydarzenia literackie zeszłego roku.

Dominują projekty zrealizowane przez Dom Literatury w Łodzi, co dobrze świadczy o projekcie tworzenia wyspecjalizowanych instytucji miejskich.

Amos Oz w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.21

Trzy dni gościł w Łodzi, dzięki Uniwersytetowi Łódzkiemu i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, wybitny izraelski pisarz, Amos Oz. Pierwszego dnia odbyła się prywatna kolacja z udziałem pisarza. 20 maja twórca odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

Wydarzenie odbyło się na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Tego samego dnia w Auli Fioletowej Wydziału Prawa i Administracji UŁ pisarz wygłosił otwarty wykład zatytułowany Israel – dreams and realities. Ostatni raz z łódzkimi wielbicielami Amos Oz spotkał się w czwartek w księgarni Matras mieszczącej się w Manufakturze. Po tym wydarzeniu autor udał się do Warszawy.

Amos Oz – eseista, prozaik i publicysta, najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Autor m.in. książek Mój Michał (1968) Dotknij wiatru, dotknij wody (1973), Opowieść o miłości i mroku (2002). Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

VII Festiwal Puls Literatury w Łodzi

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.22

Joanna Bator, Jacek Dehnel, Oksana Zabużko, Wojciech Kuczok, Andrzej Sapkowski. To tylko kilku z zaproszonych gości VII Festiwalu Puls Literatury w Łodzi, największej imprezy tego typu organizowanej w naszym województwie, a także jednego z najważniejszych festiwali literackich organizowanych w całym kraju.

Tegoroczne hasło Pulsu to “Lokomotywy literatury”. Odnosiło się ono z jednej strony do czołowych współczesnych pisarzy, z drugiej do Juliana Tuwima, którego rok obchodzono. Dlatego też podczas Pulsu odbyły się spotkania z Joanną Bator (Nagroda Literacka Nike), Krystyną Dąbrowską (Nagroda Kościelskich, Nagroda im. Wisławy Szymborskiej), Andrzejem Sosnowskim (Nagroda Literacka Gdynia), Oksaną Zabużko (Nagroda Angelusa), Wojciechem Góreckim (Nagroda im. Beaty Pawlak), Marcinem Ostrychaszem (Nagroda im. Klemensa Janickiego) i Pawłem Tomankiem (Nagroda im. Jacka Bierezina).

Puls Literatury to nie tylko spotkania literackie, warsztaty translatorskie oraz rozstrzygnięcia konkursów (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina oraz Ogólnopolskiego Konkursu Na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego), ale także cykl koncertów, spektakli teatralnych oraz wystaw.

W tym roku na Pulsie wystąpili m.in. Kaliber 44, Buldog, Bruno Schulz i Hańba!. Zostały wystawiane “Bal w Operze” według Tuwima, “Błazen Pana Boga” Dario Fo oraz “Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej. Także odbyła się konferencja Wehikuł czasu. Kontrkultura w latach 70. I 80. Wraz z wystawą, panelem dyskusyjnym oraz koncertem. Puls to również cykl spotkań dla dzieci oraz dla seniorów.

Ze względu na Rok Tuwima festiwalowi towarzyszyła konferencja Tuwim bez końca oraz Żydzi polski według Tuwima. W sumie przez prawie dwa tygodnie Łódź była stolicą literacką Polski. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Forum Młodej Literatury

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.23

12 i 13 stycznia na terenie Muzeum Książki Artystycznej Dom Literatury w Łodzi zorganizował Forum Młodej Literatury, projekt prezentujący najmłodsze pokolenie polskich pisarzy.

W programie znalazły się m.in. warsztaty poetyckie z Przemysławem Owczarkiem oraz prozatorskie z Agnieszką Drotkiewicz. W piątek skupiono się na autorach urodzonych w latach 90. Odbył się panel z udziałem piątki młodych poetów, a także pokaz animacji osób urodzonych po 1990 roku. W międzyczasie panel związany z publikacją  „Literatura i kino. Polska po 1989 roku” oraz spotkanie z autorką kryminałów, Gają Grzegorzewską.  W sobotę panel z rocznikami 80., pokazy filmów autorów urodzonych w latach 80., premiera dwóch książek rozpoczynających serię literacką Forum Młodej Literatury (Rafał Krause „Pamiętnik z powstania” i Szymon Domagała-Jakuć „Hotel Jahwe”) oraz Turniej Jednego Wiersza. Każdego dnia czekał na przybyłych również akcent muzyczny – 12 lipca zagrała grupa The Washing Machine, a dzień później Fonetyka.

Forum Młodej Literatury organizowano w formie literackiego pikniku z grillem. Do tego dodać należy targi pism młodo literackich oraz wydawnictw. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Mały książkomaniak 2013

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.24

Projekt Mały książkomaniak to szereg działań, poprzez które organizatorzy promowali czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W programie akcji organizowanej przez DK 502 znalazły się spotkania autorskie ze znanymi twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej, m.in. Barbarą Kosmowską, Joanną Olech czy Barbarą Gawryluk, konkurs na recenzję ulubionej książki, gra miejska oraz liczne i bogate w atrakcje imprezy: Maraton czytania, Dzień Dziecka z książką, druga edycja Nocy książkomaniaków, Scena prezentacji książkomaniaka oraz Mikołajki książkomaniaka.

Istotnym elementem przedsięwzięcia był również Klub Małego Książkomaniaka – akcja, do której zaproszono szkoły, centra zajęć pozaszkolnych oraz świetlice. Kluby Małego Książkomaniaka, które zawiążą się w tych placówkach, otrzymały do wykonania różne zadania, zaś najlepszy i najaktywniejszy z Klubów pod koniec 2013 roku został nagrodzony specjalną nagrodą i otrzymał tytuł Najlepszego Klubu Małego Książkomaniaka 2013 r. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.25

Magdalena Tulli została Laureatką Nagrody im. Juliana Tuwima. Gala Finałowa odbyła się 15 grudnia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Pisarka i tłumaczka otrzymała 50 tys. złotych za całokształt swojej twórczości. Niedzielne wyróżnienie tradycją nawiązuje do przedwojennej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi, którą poza Julianem Tuwimem otrzymali m.in. Zofia Nałkowska, Aleksander Świętochowski i Andrzej Strug.

W trakcie ponad dwugodzinnej Gali zaprezentowano fragmenty dwóch spektakli – Tu-wim zrealizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi oraz Bal w Operze Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a także felietony filmowe prezentujące m.in. sylwetkę laureatki. Nie zabrakło akcentów muzycznych. Z tuwimowskim repertuarem wystąpili: Janusz Radek, Dorota Miśkiewicz, L.U.C., Lilu, Polski Zespół i Jakub Pawlak. Imprezę poprowadził poeta Bronisław Maj. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numeruzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. o temacie “Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na ktorego głosujesz (przy wystawie #20latfotografiipwsftvit również kategorię) oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 9 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 12 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
karopowicz
Ignacy Karpowicz w 6. dzielnicy
rutkajutka
Rutka i Jutka – dzieciństwo w getcie w Domu Literatury
logomksiazkomaniak_zolte
Mały książkomaniak w maju

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*