plasterkultury

XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi, Kropka Kreska – Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci, Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz 2017, Mały Książkomaniak 2017, Salon Ciekawej Książki 2017 i Sezon w pięknie w Teatrze Powszechnym – to kandydaci w kategorii wydarzenie literackie 2017 roku.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 był to Mały Książkomaniak, 2104 Literackie Podwórko, w 2015 roku IX Festiwal Puls Literatury w Łodzi, a w 2016 nagrodę otrzymał X Festiwal Puls Literatury w Łodzi.

XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi

Plaster.19

Od 23 listopada do 3 grudnia w naszym mieście organizowano Puls Literatury, to jeden z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, który organizowany jest przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Tegoroczna, jedenasta edycja odbyła się w Domu Literatury w Łodzi, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Klubie DOM, Ośrodku Kultury „Górna” oraz w Hali EXPO. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie laureatka Nagrody Nobla, Herta Müller. Z zagranicy przyjadą również Rumun Varujan Vosganian oraz Węgier – Katalin Ladik i Andras Nagy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in.: Michał Witkowski, Olga Tokarczuk, Lidia Ostałowska, Cezary Łazarewicz, Monika Sznajderman, Marek Bieńczyk, Ewa Kuryluk, Agnieszka Taborska, Krzysztof Siwczyk, Jakub Kornhauser, Zbigniew Libera, Darek Foks, Leszek Engelking, Kacper Bartczak, Jerzy Jarniewicz, Maciej Melecki i Maria Cyranowicz. Tradycyjnie Festiwal zakończył się Galą Nagrody im. Juliana Tuwima, którą otrzymała Ewa Lipska

Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Kropka+Kreska – Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci

Plaster.20

Od 1 do 17 września na terenie Fabryki Sztuki organizowano Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci – Kropka+Kreska.

Książka obrazkowa stanowi obszar pierwszych kontaktów dziecka ze sztuką. Jest narzędziem wprowadzającym w świat pojęć i emocji. Prezentując i porządkując otaczający świat rozwija w dziecku wyobraźnię, kształtuje gusta estetyczne i uwrażliwia na sztukę. W Polsce książka obrazkowa to prężnie rozwijający się gatunek twórczości. W ostatnich latach obserwowany jest prawdziwy rozkwit – pojawili się młodzi, wybitni ilustratorzy, a także powstały nowe wydawnictwa publikujące ambitne i oryginalne książki dla dzieci. Polscy twórcy zaczynają wydawać swoje książki zagranicą i zdobywają międzynarodowe nagrody, w tym te najważniejsze- książkowe Oskary- Bologna Ragazzi Award. Podczas Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „KROPKA+KRESKA” zaprezentujemy książki, które zostały opracowane z wielką dbałością. W interaktywny sposób pokażemy prace ilustratorów: Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo, Małgorzaty Gurowskiej, Katarzyny Boguckiej, Marty Ignerskiej, Aleksandry Cieślak, Agaty Królak, Aleksandry Woldańskiej – Płocińskiej, Magdy Jurek, Marii Dek oraz Macieja Blaźniaka. Pokazując książki piękne, mądre i zabawne zaprosimy do wspólnej zabawy. Chcemy zainspirować do sięgania po wartościową, ambitną i ciekawą literaturę. – Pola Amber, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „KROPKA+KRESKA”. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz 2017

Plaster.21

Kapitularz 2017 to kilkaset godzin programu, spotkań z twórcami fantastyki, paneli, konkursów, LARPów, sesji RPG i innych atrakcji. Jak co roku przygotowujemy dla was kilkanaście nitek programowych – od popkultury po naukę, od epic fantasy aż po hard science fiction a wszystko podlane grzybowym sosem z Yuggoth

Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Mały Książkomaniak 2017

Plaster.22

Po raz piąty zorganizowano Małego Książkomaniaka, aby od kwietnia do grudnia wspólnie bawić się, spotykać z pisarzami, czytać i zachęcać do czytania innych. W programie znalazły się miejsce na spotkania autorskie, warsztaty, imprezy (m.in. „Maraton czytania” i „Mikołajki książkomaniaka”) oraz akcje: „Ato historia! Zaczytane przedszkole” i  Klub Małego Książkomaniaka.

DSC08568

W ramach projektu działa również Kluby Małego Książkomaniaka. W trakcie trwania akcji uczestnicy otrzymują do wykonania różne zadania. Ich realizacja premiowana jest punktami, a także nagrodami książkowymi, które wzbogacają klasową/szkolną lub przedszkolną biblioteczkę. Na zakończenie akcji najaktywniejszy klub otrzymuje Nagrodę Główną (duży zestaw książek) i tytuł Najlepszego Klubu Małego Książkomaniaka. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Salon Ciekawej Książki 2017

Plaster.23

Od 24 do 26 listopada w Hali Expo odbywał się VII Salon Ciekawej Książki. To łódzkie święto literatury, które każdego roku odwiedza blisko 12 tys. osób, a wśród ponad stu wystawców są największe polskie firmy wydawnicze.

Salon Ciekawej Książki to również spotkania z autorami i panele dyskusyjne poświęcone literaturze. Gośćmi tegorocznej edycji bylim.in.: Monika Sznajderman, Katarzyna Wężyk, Jakub Ćwiek, Grzegorz Rogowski, Ryszard Ćwirlej, Łukasz Orbitowski, Piotr Pustelnik, Weronika Mliczewska, Tomasz Owsiany, Grzegorz Kalinowski, Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Joanna Mruk, Andrzej Żak, Ewa Karwan-Jastrzębska, Romek Pawlak, Marta H. Milewska, Agata Widzowska, Grażyna Bąkiewicz, Dorota Combrzyńska-Nogala, Kalina Jerzykowska  oraz Andrzej Makowiecki. Gwiazdą Salonu, w ramach Festiwalu Puls Literatury, była Herta Mueller. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Sezon w pięknie w Teatrze Powszechnym

Plaster.24

W 2017 roku w Teatrze Powszechnym zainaugurowano cykl Sezon w pięknie prowadzony przez Piotra Groblińskiego. Bohaterami każdego spotkania byli poeci – jeden współczesny, drugi będący już klasykiem.

Teatr Powszechny w Łodzi to miejsce, w którym widzowie mogą nie tylko oglądać spektakle. Proponujemy również wiele innych projektów, zgodnie z naszą ideą “Teatru blisko ludzi”. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy w teatrze poszukują różnych wartości. Zaprosiłam łódzkiego poetę Piotra Groblińskiego do realizacji autorskiego projektu, który obejmował będzie spotkania z ważnymi współczesnymi poetami. Wszystkie spotkania będą okazją do dyskusji w kontekście uniwersalnych wartości, uniwersalnych i ponadczasowych tematów – mówi dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. “Sezon w pięknie” to kontynuacja spotkań z poezją zatytułowanych “Moja-nasza ulubiona poezja”, które odbywały się w Powszechnym od 2009 roku. Nowy projekt będzie miał inną formułę, ale oczywiście główny punkt ciężkości położony będzie na słowo – dodaje Ewa Pilawska. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie “Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
varga
Kawiarnia Literacka: Krzysztof Varga
tuwimurodziny2011
Urodziny Tuwima 2011 – informacje, program
lokomotywa
Lokomotywa – Urodziny Tuwima w Białej Fabryce

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*