malaliterackaW ramach cyklu wydarzeń artystycznych i krytycznoliterackich Nowe Jaskulana zapraszamy na Małą Literacką dedykowaną Zdzisławowi Jaskule – Poecie. Wsprólnie z Lucyną Skompską, Jerzym Jarniewiczem i Krzysztofem Siwczykiem porozmawiamy o poetyckiej twórczości Zdzisława Jaskuły, m.in. o tomie wierzy Maszyna do pisania oraz felietonach Widziane ze Wschodniej – w grudniu 2015 r. wznowionych przez Wydawnictwo Od Do (tom został nominowany w plebiscycie Energia Kultury 2015).

28 stycznia 2016 / godz. 19.15 / Mała Sala / Zachodnia 93 / wstęp wolny

***
Zdzisław Jaskuła – niezłomny entuzjasta życia, wielki poeta, człowiek miłujący wolność w każdym jej aspekcie, niemieszczący się w żadnej formule kolorowy ptak Łodzi. Do końca czujny i otwarty na współczesność. Dyrektorował Teatrowi Nowemu z młodzieńczą energią, życiową mądrością i niespotykaną już wiedzą. Odszedł 24 października 2015 r. po nieustępliwej kilkumiesięcznej walce z chorobą. Bronił się długo, bo miał kilka ważnych powodów: kochającą rodzinę, uwielbiających Go ludzi w teatrze i wokół oraz mnóstwo artystycznych planów do zrealizowania. Pozostawił po sobie Teatr, do którego chce się przychodzić. Tchnął w niego ducha najważniejszych wartości, o które zabiegał w całym swoim życiu. Jego żona Sława Lisiecka – wybitna tłumaczka z języka niemieckiego – w mowie pogrzebowej podkreśliła Jego arystokratyczność ducha. Ducha wolnego, zawsze w opozycji i w opozycji do opozycji. Zdzisław Jaskuła – jak mało kto – już za życia stał się miejską legendą.

Urodzony 27 grudnia 1951 r. w Łasku, zmarł 14 października 2015 r. w Łodzi. Poeta, autor adaptacji i piosenek teatralnych, reżyser, krytyk literacki, tłumacz, edytor, animator życia kulturalnego, społecznik, w różnych latach wykładowca na wydziale reżyserii i scenariuszopisarstwie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Mąż Sławy Lisieckiej, tłumaczki literatury niemieckiej. Jako poeta debiutował na łamach miesięcznika „Poezja” w 1969 roku, a książkowo tomem Zbieg okoliczności w 1973 (zaliczany do Nowej Fali). W dobie PRL-u związany z opozycją demokratyczną i środowiskiem KOR-u. Ukończył polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie trafił relegowany z Uniwersytetu Łódzkiego za sygnowanie protestu przeciw zmianom w konstytucji PRL. W latach dziewięćdziesiątych dyrektor łódzkich teatrów: Studyjnego i Nowego. Laureat Złotych Masek i Srebrnych Łódek (za spektakle: Varietes – Tuwim, Przedstawienie pożegnalne, Nie-Boska Komedia) oraz Pomorskiej Nagrody Teatralnej (za reżyserię spektaklu Pippi Langstrump). Uprawiał też krytykę, publicystyką kulturalną i felietonistykę na łamach prasy codziennej i czasopism takich jak m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Literatura na Świecie”, „Res Publica Nowa”, „Arterie”, „Kalejdoskop”, „Tygiel Kultury”, gdzie jest także redaktorem. Wiceprezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współorganizuje wiele imprez literackich, m.in. Festiwal Puls Literatury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2010 roku wygrał konkurs na dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia:

* 3 maja 2007 za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
* 2 czerwca 2009 z rąk podsekretarza stanu w MKiDN Tomasza Merty odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

***
Spotkanie odbywa się w ramach wydarzenia Nowe Jaskulana.
Nowe Jaskulana, czyli długi ostatni weekend stycznia 2016 r. w Teatrze Nowym podsumowujący okres działalności dyrektora Zdzisława Jaskuły, a także wspomnienie sylwetki tego kolorowego ptaka Łodzi.

Nazwa Nowe Jaskulana nawiązuje do tzw. „zastępczych Juwenaliów”, które Jaskuła organizował w latach 70-tych, kiedy juwenalia zostały zabronione. Była to zabawa, niekiedy bardzo huczna, w czasie której nie mogło zabraknąć poezji. Jaskulana przeszły do miejskiej legendy literackiej, a sam Jaskuła ironizował, że dokładniejsze sprawozdania z tych imprez można przeczytać w aktach bezpieki. – Jednoosobowo przyznawałem Złote Gniazda, nagradzając w ten sposób dobre wiersze kolegów – wspominał także pomysłodawca akcji. Złote Gniazda, czyli pozłacane gniazdka od kontaktów, otrzymali m.in. Izabela Cywińska, Krystyna Janda, Lucyna Skompska czy Andrzej Seweryn. Jaskulana rozpoczynały się pochodem ulicą Piotrkowską, a gros imprez odbywało się w Klubie 77. Korowód prowadził oczywiście Jaskuła w nietypowym anturażu, czyli przebrany w śpioszki. Zabawa była jedynie pretekstem do zajmowania się sztuką oraz prezentowaniem dokonań twórców różnych dziedzin. Jaskulana miały kilka sekcji: filmową zajmował się rektor UŁ i poseł – Włodzimierz Nykiel.

Przypominając ten barwy okres w życiu Zdzisława Jaskuły, a przede wszystkim jego działalność jako dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (2010-2015) w ostatni weekend stycznia 2016 r. zapraszamy na Nowe Jaskulana. Zaprezentujemy najważniejsze spektakle, jakie powstały w czasie pięcioletniej kadencji Jaskuły, a także zaprosimy do licznych rozmów z przyjaciółmi i osobami mu bliskimi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
malaliteracka
Mała Literacka: Łódź w literaturze
seryjnipoeci
Seryjni poeci w Domu Literatury
warkocz
Kawiarnia Literacka: Warkoczami – antologia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*