matrioszkaGościem kolejnego spotkania w ramach cyklu “Mała Literacka – spotkania dużego formatu” będzie Tadeusz Słobodzianek. Na kilka godzin Słobodzianek wróci do łódzkiego Teatru Nowego. Były kierownik literacki i dramaturg Nowego, obecnie dyrektor warszawskiego Teatru na Woli, zaprezentuje swoją książkę ze sztukami, które wchodzą w skład tzw. trylogii wierszalińskiej – “Śmierć proroka i inne historie o końcu świata”.

Spotkanie, które rozpocznie się 27 listopada (wtorek) o godz. 19 w Dużej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Więckowskiego 15), poprowadzi obecny dyrektor Nowego – Zdzisław Jaskuła. Wstęp wolny.

Czy Mikołaj Regis to cudem ocalały car, który z pomocą mieszkańców Wierszalina przywróci dawny ład, a potem w dowód wdzięczności obdarzy ich łaskami? Czy wiejski prorok Ilja to nowy Chrystus, który przez powtórną śmierć i zmartwychwstanie zwycięży zło i ustanowi równość i sprawiedliwość? A może to dzięki Stalinowi zniknie stary, podły świat, a nadejdzie raj, w którym zaświeci czerwona gwiazda?

Trzy dramaty Tadeusza Słobodzianka opierają się na prawdziwych wydarzeniach ze wschodniej Białostocczyzny lat trzydziestych ubiegłego wieku, ale ich przesłanie jest dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Trylogia wierszalińska opowiada o poszukiwaniu sensu i porządku w zmieniającej się rzeczywistości, ale też o fanatyzmie religijnym i uprzedzeniach narodowościowych. Mówi o marzeniach o lepszym świecie, lecz także o ciemnocie i psychologii tłumu. O świętości i zakłamaniu. O prostocie i zacofaniu. O wierze i o manipulacji. Opowiada o życiu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
blizejpolski
Spotkanie autorskie z Bernardem Margueritte
Literatura – październik 2018
kobro_plakat_800px
Mała Literacka: Małgorzata Czyńska / Kobro. Skok w przestrzeń

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*