plakat_murek_800pxTeatr Nowy zaprasza na pierwsze w nowym sezonie teatralnym spotkanie w ramach podcyklu Mała Literacka Performatywnie. Tym razem gościem będzie Weronika Murek, która w brawurowy sposób wtargnęła na literackie salony.

30 września aktorzy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – Barbara Dembińska, Beata Kolak, Katarzyna Żuk, Paweł Audykowski, Przemysław Dąbrowski i Tomasz Kubiatowicz – przeczytają sztukę Murek „Feinweinblein”. Tekst wyróżniony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną wyreżyseruje Romuald Krężel. Podczas spotkania porozmawiamy również o debiucie powieściowym pisarki – książce „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Cytacka. Tekst sztuki ukazał się w wakacyjnym numerze miesięcznika „Dialog” 7-8/2015.

Weronika Murek – ur. 1989 r. w Bytomiu. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, aplikantka adwokacka, mieszka w Katowicach. Laureatka konkursu na najlepsze europejskie mikroopowiadanie, tzw. flash fiction. Autorka książki „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (Wydawnictwo Czarne, 2015). Jej sztuka „Feinweinblein”otrzymała tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Romuald Krężel – absolwent Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi,  obecnie studiuje w Instytucie Teatrologii Stosowanej w Gießen w Niemczech. Aktor, performer, reżyser teatralny. Współpracował z wieloma teatrami i instytucjami teatralnymi w Polsce i za granicą (m.in. z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Komuną//Warszawa, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Centrum Kultury w Lublinie, Mousonturm we Frankfurcie, Heet Vem Theater w Amsterdamie). W 2010 roku wyreżyserował autorski spektakl „ŚLUB, czyli ja sam”, prezentowany na wielu krajowych festiwalach teatralnych i nagrodzony m.in. Grand Prix OFTJA 2010 we Wrocławiu. Był asystentem Konstantina Bogomolova przy realizacji spektaklu „Lód” w Teatrze Narodowym w Warszawie. W 2013 wyreżyserował spektakl dyplomowy studentów Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich będący adaptacją „Calderona” Pier Paolo Pasoliniego. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2015.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pola
Promocja książki Pola w Poleskim Ośrodku Sztuki
12 bestsellerów znowu bezpłatnie… Łódź dołącza do ogólnopolskiej akcji czytaj.pl.
Kawiarnia Literacka: Spotkanie z Michałem B. Jagiełło

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*