kobietywZapraszamy po wakacjach na kolejne spotkanie Małej Literackiej. Tym razem odwiedzi nas Małgorzata Czyńska ze swoją książką „Kobiety Witkacego”.

18 września minęło 77 lat od samobójczej śmierci jednego z najważniejszych twórców literatury polskiej – Stanisława Ignacego Witkiewicza. Oprócz niezwykłej płodności na gruncie sztuki Witkacy wyróżniał się szczególną energią erotyczną. Uwielbiał kobiety. Szalał za nimi z wzajemnością. Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo staczał się na dno rozpaczy. Arystokratki i służące, podlotki i poważne matrony, aktorki i doktorowe. Demoniczne. Znane dziś z kart powieści, portretów, fotografii i… listów do Żony. O „Kobietach Witkacego” opowie Małgorzata Czyńska, autorka książki, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

27 września 2016 / wtorek / godz. 19.15 / Mała Sala Teatru Nowego / Zachodnia 93 / wstęp wolny / wydarzenie na FB

Witkacy – wysoki, przystojny z błyskiem w oku. Artysta. Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa „zdrada”. Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi.

Jadwiga, jego Żona – złotooka, rudowłosa, o zmysłowych ustach. Ich małżeństwo trwało szesnaście burzliwych lat, dzieliły ich setki kilometrów, ale wiedzieli o sobie wszystko. Pisał do niej: „Ty jednak jesteś jedyna i na to nie ma rady. Wszystkie baby możliwe są niczym wobec Ciebie.”

Małgorzata Czyńska (ur. 1975) – historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka. Autorka tekstów o sztuce, historii mody i dizajnu, wywiadów z artystami oraz dwóch książek „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów” i „Kobro. Skok w przestrzeń”.

***

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu w roku 2016 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
olga_tokarczuk_20141029_1164863506
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Poleskim Ośrodku Sztuki
Literatura w Łodzi – lipiec 2018
Spotkanie z Markiem Kamińskim w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*