Zapraszamy 24 września o godz. 18 do Księgarni Do Działa na premierowe spotkanie z Izabellą Adamczewską-Baranowską, autorką książki ŁŻE-REPORTAŻE I PRAWDZIWE FIKCJE. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Książka stanowi ciekawe studium na temat współczesnego, szeroko rozumianego reportażu. Napisana kompetentnie i ciekawie, będzie, jak sądzę, ważną lekturą dla czytelników zajmujących się formami literacko-dziennikarskimi. Autorka wykorzystała oryginalny pomysł uporządkowania – na tle historycznym i europejskim – nowych gatunków dziennikarskich, wyłaniających się z kolejnych zwrotów w humanistyce. Innowacyjność pracy polega na umiejętnym przełamywaniu przez autorkę stylu naukowego stylem dziennikarskim, felietonowym, co jest niewątpliwie zaletą książki napisanej „z pazurem”, miejscami lekko i dowcipnie, szczególnie gdy autorka włącza w narrację anegdoty. Eklektyczność stylu – zindywidualizowanego i oryginalnego – właściwie koresponduje z rozważanymi przez nią gatunkami-hybrydami.

Czy żyjemy w czasach łże-reportaży i prawdziwych fikcji? Czym jest gonzo i dlaczego bywa tak pociągającym stylem? Dlaczego uwodzi nas reportaż wcieleniowy, czyli blaski i cienie pobytu w szpitalu psychiatrycznym oraz awantura o wyprawę poszukiwawczą na Broad Peak.
Od Nellie Bly do Jacka Hugo-Badera, od Jalu Kurka po Güntera Wallraffa. Od łże-reportażu do prawdziwej fikcji?

Izabella Adamczewska – adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego (Katedra Teorii Literatury). Autorka książek „Krajobraz po Masłowskiej”. Ewolucja powieści środowiskowej w najnowszej polskiej literaturze (Łódź 2011) oraz “Łże-reportaże i prawdziwe fikcje” (Łódź 2020). Publikowała m.in. w „Zagadnieniach Rodzajów Literackich”, „Tekstach Drugich”, „Studia Poetica”, „Folia Litteraria Polonica”, „Czytaniu Literatury”, “Kulturze Współczesnej” oraz licznych monografiach zbiorowych. Współpracuje z łódzką “Gazetą Wyborczą”.

Spotkanie poprowadzi Marta Zdanowska (literaturoznawczyni, recenzentka i redaktorka)

Kwestie organizacyjne:
– Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych, liczba miejsc jest limitowana. Przewidujemy 25 wejściówek.
– Na spotkanie obowiązują zapisy. Chęć udziału można zgłaszać via Facebook, mailowo: kontakt@dodziela.com.pl lub osobiście w Księgarni Do Dzieła.
– Uczestnicy zobowiązani są do noszenia maseczek zakrywających usta i nos.
– Spotkanie będzie nagrywane. Przewidujemy transmisję online na żywo. Nagranie będzie można odtworzyć również w późniejszym czasie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Literatura – czerwiec 2019
stasiuk
Andrzej Stasiuk w Łodzi
dziewit
Mała Literacka: Anna Dziewit-Meller

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*