szlazak_plakatPrzed nami kolejna odsłona cyklu Czytam więc jestem. W najbliższy piątek 7.10. o godzinie 18.00 spotkamy się w Poleskim Ośrodku Sztuki z Wojciechem Szlązakiem. Porozmawiamy o książce Śladami Starej Retkini. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz zdjęć.

Zapraszamy serdecznie wszystkich Łodzian, wszystkich mieszkańców Retkini i nie tylko. To wspaniała możliwość aby poznać historię swojego najbliższego otoczenia, bo jak głosi przysłowie… cudze chwalicie, swojego nie znacie, poznajmy więc wspólnie historię jednego z łódzkich osiedli.

W opisie książki możemy przeczytać: Najstarsza zapisana wzmianka o wsi Retkiń pochodzi z 1398 roku z dokumentu powołującego parafię św. Mateusza w Pabianicach. Życie w tym miejscu kwitło jednak znacznie wcześniej. Wojciech Szlęzak zabiera czytelnika w podróż po dziejach łódzkiej Retkini. Poznajemy najważniejsze rody oraz organizacje, wokół których toczyło się życie społeczne retkiniaków. 

Jaki związek miała Retkinia z Władysławem Hermanem i jego synem, Bolesławem Krzywoustym? Co o Retkini pisał kronikarz Jan Długosz? Którzy słynni Polacy są lub byli retkiniakami? Kto w Retkini piekł najlepszy chleb, kto miał najpiękniejszy sad i ogród? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czytelnik znajdzie w środku tej bogato ilustrowanej publikacji.

Spacer dawnymi ulicami Retkini zdobi bowiem ponad 200 zdjęć, w większości publikowanych po raz pierwszy. Starszym pozwolą przenieść się do czasów dzieciństwa, młodsi w albumie znajdą niezwykłą pamiątkę po swoich dziadkach. Fotografie odkrywają przed czytelnikami urok dawnych lat, pokażą trudne codzienne życie na wsi, ale też wspaniałe odświętne stroje i przede wszystkim silne poczucie retkińskiej wspólnoty.

Cykl Czytam więc jestem jest jedną ze stałych propozycji Poleskiego Ośrodka Sztuki. Niezmiennie od wielu lat zapraszamy zarówno znanych jak i debiutujących autorów ciekawych nowości literackich. Ideą spotkań jest zbliżenie twórcy z odbiorcą oraz sprowokowanie kulturalnego dialogu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
arterie9
Arterie 3 (9) – KONKRET – nabór tekstów
pilsudskifestiwal
Piłsudski – Festiwal na 150.lecie urodzin Marszałka
ksiazki
Łódź literacka – kwiecień 2014

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*