W poniedziałek, 8 kwietnia o godz. 19 w Domu Literatury odbędzie się spotkanie wokół książki Mordechaja Canina pt. Przez ruiny i zgliszcza. O książce, która ukazała się w Wydawnictwie Nisza rozmawiać będą: Tomasz Majewski i Piotr Pazinski. Wstęp wolny.

„Jeździłem po ruinach i zgliszczach stu zgładzonych gmin żydowskich w Polsce. Byłem pierwszym i jedynym pisarzem żydowskim, który odbył taką podróż, ale nie podróżowałem jako Żyd. Mój brytyjski paszport, jaki miałem wówczas w kieszeni, pozwolił mi udawać angielskiego dziennikarza”.

Tak zaczyna się ta książka. Mordechaj Canina, pisarza i dziennikarza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., który podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, a w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie. Swoje relacje drukował w „Forwerts”, nowojorskiej gazecie w języku jidysz.

Pełny zbiór tekstów, wydany w Izraelu w 1952 roku, ukazuje się w polskim przekładzie po raz pierwszy.

Canin pisząc o przeszukiwaniu przez „łowców skarbów” ludzkich prochów w pobliżu dawnych obozów zagłady, wyznaje, że „pisanie o tym nie jest na siły Żyda […]. Może za jakiś czas, kiedy ten koszmar się oddali, w następnych pokoleniach znajdzie się jakiś autor, historyk, który będzie w stanie opracować ten rozdział i go opisać – jako dokument straszliwego upadku człowieka w dwudziestym wieku”.

Świadectwo Mordechaja Canina, jednego z ocalałych, zmusza do refleksji nie tylko nad tym, co działo się ponad 70 lat temu, ale też nad tym, dlaczego część polskiego społeczeństwa nadal nie chce o tym wiedzieć.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
varga
Kawiarnia Literacka: Krzysztof Varga
sobolczyk
Spotkanie z Piotrem Sobolczykiem w Domu Literatury
info
Podsumowanie Literackie Roku 2013

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*