Serdecznie zapraszamy w środę, 24 października o godz. 19, do Domu Literatury na spotkanie pod tytułem “Plejady to gwiazdozbiór już październikowy… – poeta, prozaik, dramaturg, podróżnik, kochanek,działacz – Jarosław Iwaszkiewicz w biografii Radosława Romaniuka”

Radosław Romaniuki jest autorem książki “Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” tom 1 i 2 (Wydawnictwo Iskry). Spotkanie poprowadzi: Joanna Sikorzanka. Wstęp wolny.

Pierwsza na polskim rynku wydawniczym kompletna, analityczna, a przy tym błyskotliwie napisana biografia Jarosława Iwaszkiewicza, pisarza, który przez wiele lat wpływał na kształt polskiej kultury, tworzył literackie kanony estetyczne, budził zainteresowanie życiem prywatnym i aktywnością artystyczną.

Pierwszy z dwóch tomów obejmuje lata 1894-1939. Drugi tom biografii Jarosława Iwaszkiewicza to losy pisarza po 1939 roku.

Autor tworzy biografię totalną, obejmującą wiele aspektów życia bohatera. Nie unika wątków kontrowersyjnych (homoseksualizm pisarza, choroba psychiczna Anny Iwaszkiewiczowej), umieszczając je w kontekście spraw całego życia – uczciwie poszerza margines tematów poruszanych dotychczas w polskiej biografistyce. Nie traci przy tym z oczu perspektywy filozoficznej – refleksji nad tym, czym jest tytułowe „inne życie”, w jaki sposób odbija je literatura, jak wielka i ważna jest sfera niezapisana w dziele. To w końcu także opowieść o epoce.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Zgłoszenia do Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
igrzyskawolnosci
IV Igrzyska Wolności
kronenberg
Spotkanie z Maciejem Kronenbergiem

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*