W czwartek, 18 października od godz. 19 zapraszamy do Domu Literatury w Łodzi na spotkanie poświęcone Andrzejowi Łuczeńczykowi i jego książce “Dzieła zebrane”, która ukazała się w Państwowy Instytut Wydawniczy. W spotkaniu weźmie udział córka pisarza, Paulina Łuczeńczyk oraz Wiesław Przybyła. Prowadzenie: Paweł Orzeł.

Andrzej Łuczeńczyk jest pisarzem wielkim i jednocześnie pisarzem zapomnianym. Objawił się nagle w latach 80., zmarł we wczesnych 90. i pozostał niezbadany, niepoznany. Ludzie, którzy poznali go osobiście mówią o dziwnej aurze wokół niego, swoistej szorstkości. Jego literatura zaś z braku lepszego słowa określana jest często jako „męska”, nieprzystępna i mroczna.

Twórczość Łuczeńczyka jest doskonałym przykładem tego, jak nowoczesne pojmowanie literatury grało z ideami literackiej nowoczesności. O jego twórczości można powiedzieć jedną pewną rzecz – wszyscy, którzy o niej pisali, nie potrafili określić, skąd o człowieka, który nie miał nic wspólnego ze światem sztuki czy literatury, tego typu talent. Jego życie i jego pisania skazało go w pewnej mierze na nieobecność lub marginalną obecność w świadomości czytelników, szczególnie na początku XXI wieku.

Surowość prozy Łuczeńczyka w połączeniu z jego biografią stworzyła legendę o niewykształconym naturszczyku obdarzonym wielkim talentem. Autor mistrzowsko łączył ironiczny realizm obyczajowy i ascetyczny, reportażowy styl z kulturą popularną: kryminałem, westernem, książką przygodową czy gotycką powieścią grozy.

Andrzej Łuczeńczyk (1946-1991) – polski pisarz i poeta. Maturę uzyskał w liceum ogólnokształcącym dla pracujących w Lublinie. W latach 1979-1984 mieszkał w Wieluniu. Pracował w rodzinnym gospodarstwie rolnym w Ludwinie. Debiutował w 1969 roku wierszami i opowiadaniami “Wiezienie”. Był członkiem ZLP. Otrzymał m.in. nagrody im. Edwarda Stachury, im. S. Piętaka i im. Bolesława Prusa.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
tolkienn
Światowy dzień czytania Tolkiena 2015 – informacje
Łże-reportaże i prawdziwe fikcje w Do dzieła
162_offkatowice_1_copy
Poza Łodzią: Kawiarnia Literacka na OFFie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*