irenatuwimW czwartek, 12 października o godz. 17 przy Struga 42 rozpocznie się projekt Irena Tuwim. Pisarka z naszego podwórka organizowany przez Łódzki Szlak Kobiet. Wstęp wolny.

O Julianie słyszeli wszyscy. O jego wybitnie utalentowanej siostrze nie pamięta prawie nikt. Irena Tuwim (1898-1987) również pisała wiersze, entuzjastycznie przyjmowane przez krytyków – a debiutowała w czasach, gdy poezja publikowana przez kobiety była czymś nowym, nieoczywistym i kontrowersyjnym.

Przetłumaczyła także na język polski wiele utworów, głównie literaturę dziecięcą, w tym „Kubusia Puchatka”. Jej przekład uważany jest za genialny. To dzięki niej w polszczyźnie pojawiły się frazy takie jak: miś o bardzo małym rozumku, małe co nieco, wszyscy krewni i znajomi królika, to, co tygrysy lubia najbardziej. Policzono, że autorskie książki oraz tłumaczenia Ireny Tuwim wydane tylko przez Naszą Księgarnię w ciągu 30 lat rozeszły się w ponad 3,5 mln egzemplarzy.

W tym roku przypada 30. rocznica jej śmierci. W rodzinnym mieście Ireny Tuwim chcemy wyciągnąć ją z mroku zapomnienia. A ponieważ we wspomnieniach opisała w mistrzowski sposób kamienicę i podwórko przy ul. Andrzeja Struga 42, gdzie spędziła dzieciństwo, zapraszamy pod ten adres. Organizatorzy przeczytają fragmenty jej tekstów: o barwnym życiu podwórka, o tęsknocie ze zielenią, o balach u fabrykantów i o łódzkiej biedzie sprzed 100 lat. Odsłonią także symboliczną tablicę upamiętniającą Irenę Tuwim – na razie na kamienicy znajduje się wyłącznie tablica poświęcona Julianowi.

Wystąpią: mieszkańcy i mieszkanki kamienicy przy ul. A. Struga 42, Kolektyw Szechiny, Ola Kozioł i Suavas Lewy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ksiazki
Łódź literacka – październik 2010
plakat_noc2013_podglad_1
Mały książkomaniak – październik 2013
kawiarnialiteracka
Kawiarnia Literacko-Muzyczna powraca

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*