szwy

W czwartek, 7 listopada o godz. 19 w Domu Literatury rozpocznie się spotkanie autorskie z Wacławem Holewińskim. Podczas spotkania autor zaprezentuje dwie książki – nominowaną do nagrody im. Józefa Mackiewicza Opowiem ci o wolności oraz najnowszą powieść Szwy. Wstęp jest bezpłatny.

Wacław Holewiński (ur. 1956) – prawnik, wydawca, redaktor. Działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej, współpracownik KSS KOR. Internowany w stanie wojennym, a w 1984 r. aresztowany.

Opowiem ci o wolności – Gdy we wrześniu 1939 r. nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę, Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska były młodymi, naiwnymi, rozmarzonymi dziewczynami. Choć zupełnie sobie obce, podzieliły podobny los – w obliczu wroga wstąpiły do walczącego podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych, stając się Agatą i Platerówką. Podjęły się niebezpiecznej misji, za co jedna trafiła do katowni UB, a druga do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po powrocie czekało je wspólne ciężkie więzienie dla wrogów władzy ludowej.

Szwy – w 1985 r. milicjanci zakatowali młodego chłopaka, Tomasza Miteńkę, za brak dowodu osobistego. I choć uszli bez kary, to we współczesnej Polsce znajduje się niezależny pisarz, który postanawia upomnieć się o pamięć o tym zdarzeniu. Okazuje się to tym trudniejsze, że także w jego życie uczuciowe wpisana jest komunistyczna przeszłość.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Literatura – czerwiec 2018
Spotkanie z Martą Madejską
sylw
Sylwia Chutnik w Muzeum Miasta Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*