AndrzejStasiukNa początku grudnia w Łodzi i wojewódzkie łódzkim odbywać się będzie największa impreza literacka tego sezonu. Nadchodzi czwarta edycja Festiwalu Puls Literatury 2010.

 

– Mamy nadzieję, że na festiwalowe imprezy przyjdzie jak najwięcej osób – opowiada Marcin Bałczewski, jeden z organizatorów Pulsu. – Przygotowaliśmy wiele różnorakich propozycji, nie tylko dla wielbicieli literatury.

W ramach Festiwalu odbędą się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, ale także koncerty, wernisaże wystaw, spektakle teatralne i pokazy filmowe. Imprezę rozpocznie happening Aleja Poezji. W przestrzeni miasta, w autobusach i tramwajach łodzianie znajdą wiersze poetów i poetek z całej Polski.

Literacko
– Wielbiciele literatury powinni być satysfakcjonowani – opowiada Bałczewski. – Podczas ośmiu dni w Łodzi odbędą się spotkania literackie z pisarzami: Andrzejem Stasiukiem, Andrzejem Sosnowskim, Mariuszem Grzebalskim, Bartoszem Konstratem i Markiem Millerem. Oprócz tego panele dyskusyjne – Socrealizm i dzisiejsze formy zaangażowania literatury z udziałem Tomasza Bocheńskiego, Bożeny Umińskiej-Keff i Adama Wiedemanna, Poezja konkretna z udziałem Jerzego Jarniewicza, Marii Cyranowicz, Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera, a także Studium przedmiotu: Od Herberta do Sommera z udziałem Krystyny Pietrych, Tomasza Cieślaka, Tomasza Wójcika i Macieja Roberta.

Do Łodzi przyjadą wybitni tłumacze literatury polskiej: z Niemiec – Renate Schmidgall i z Czech – Honza Faber oraz grupa ukraińskich poetów (Andrij Ljubka, Bohdana Matijasz, Hałyna Kruk i Aleksandr Kabanov), którzy wystąpią 9 grudnia w Teatrze Nowym.

  
Puls to także konkursy literackie. W czasie Pulsu odbędą się rozstrzygnięcia sześciu ogólnopolskich konkursów i trzech konkursów pisma “Arterie”, a także Konkurs Jednego Wiersza, slam i Turniej Jednego Wiersza o czekan Jacka Bierezina., w których udział może wziąć każdy.

Festiwalowi towarzyszy także premiera czterech nowych książek biblioteki “Arterii” – Michała Murowanieckiego, Andrzeja Babryko, Michała Nowaka i Marcina Orlińskiego. Prócz tego w czasie Pulsu “Arterie” promować będą książki Konrada Cioka, Piotra Gajdy oraz siódmy, ósmy i dziewiąty numer kwartalnika.

– Podkreślić muszę także wydarzenie 5 lat pisma Puzdro. To fragment Festiwalu Puls Literatury przygotowany dla wielbicieli surrealizmu, absurdu, awangardy. Oprócz spotkania z redakcją odbędzie się spotkania: z Agnieszką Taborską, autorką książki Wieloryb, czyli przypadek obiektywny i… moją skromną osobą – dodaje Bałczewski. – Do tego wizualizacje Zalibarka i panel Świecki mistycyzm autorstwa Neptycznego.

Wizualnie
– Wspomniany wyżej panel dotyczący poezji konkretnej, to nie jedyny akcent “konkretów”, hasła przewodniego tegorocznego Pulsu.  7 grudnia w Śródmiejskim Forum Kultury odbędzie się otwarcie wystawy niezwykłej pracy Stanisława Drożdza – podkreśla Bałczewski. – Dodać do tego trzeba także otwarcie wystaw – fotografii autorstwa Elżbiety Lempp, książek artystycznych Wydawnictwa CdA, a także wystawy książek z okazji 35-lecia pracy translatorskiej Sławy Lisieckiej oraz Zbigniewa Koszałkowskiego, autora m.in. okładek łódzkiego “Tygla Kultury”.

Koncertowo
– Ponieważ literatura to nie wszystko, mocnym akcentem Pulsu Literatury będą koncerty muzyczne. Najbardziej “chodliwym” zapewne okaże się występ Świetlików (8 grudnia w Łodzi Kaliskiej), jednak proponowałbym wybrać się na wszystkie inne imprezy muzyczne – mówi organizator Pulsu. – 7 grudnia w Poleskim Ośrodku Sztuki wystąpi Fonovel – kto jeszcze nie zna tej łódzkiej kapeli, niech żałuje. 9 grudnia w Przechowalni wystąpi Agnieszka Kowalska-Owczarek i jej Agnellus, 10 grudnia w Śródmiejskim Forum Kultury rewelacyjne Mikrowafle – na tym trzeba być. Na zakończenie ponownie w POS-ie, 11 grudnia występ Andrzeja Sosnowskiego & The Chain Smokers. To pierwszy koncert zespołu tego wybitnego poety w naszym mieście.

Wstęp na koncert Świetlików i Agnellusa będzie płaty, jednak uczestnicy Festiwalu będą mieli szansę na zdobycie wejściówek w inny sposób.

 
– Wystarczy przyjść na Festiwalowe imprezy i… czekać na okazję – zdradza Bałczewski. – Mamy bilety do rozdania, ale trzeba będzie się nieco wysilić. Na inne koncerty wstęp jest bezpłatny.

Filmowo
– Także wielbiciele kina podczas Pulsu znajdą coś dla siebie – dodaje Bałczewski. – W Muzeum Kinematografii od 3 do 30 grudnia odbywać się będzie przegląd radzieckich adaptacji klasyki literatury. Będziemy mogli zobaczyć m.in. Wojnę i pokój, Annę Kareninę, czy Solaris Tarkowskiego według prozy Stanisława Lema.

Teatralnie
– Literatura, sztuki wizualne, film, muzyka. To pozostaje teatr – wylicza organizator Pulsu. – 5 grudnia zapraszamy do Teatru Pinokio na rewelacyjny spektakl Bruno Schulz. Historia występnej wyobraźni. Do tego dodać trzeba spotkania 9 grudnia w Teatrze Nowym, może mało teatralne, jednak także ciekawe.

Regionalnie
– Puls Literatury to nie tylko Łódź. Imprezy odbywać się będą także w Skierniewicach, Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckim. W sumie będzie aż jedenaście dni Festiwalu. Dużo, bardzo dużo – konkluduje Bałczewski. – Mamy nadzieję, że wszystko się uda i dopiszą odbiorcy. Bo ta impreza jest przede wszystkim dla nich. Łódź Europejską Stolicą Kultury 2016 nie będzie, co nie znaczy, że ma się tu nic nie dziać. Działo się, dzieje i będzie się dziać wiele. Także w czasie IV Festiwalu Puls Literatury, na który zapraszamy.
 
/na zdjęciu Andrzej Stasiuk – autor zdjęcia Elżbieta Lempp/

Zobacz także:

Program Festiwalu Puls Literatury 2010

Młodzi idą w miasto (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Janusz_Leon_Wisniewski_EMPIK
Janusz L. Wiśniewski w EMPIKu Manufaktura
Łodzianie o sobie i mieście – żywa kronika Łodzi w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
0648
Spotkanie z Andrzejem Sosnowskim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*