dzie_reymonta_2010_20100724_1937984956Z inicjatywy Marcela Szytenchelma już siedemnaście razy z rzędu Studio Teatralne „Słup” wraz z Widzewskimi Domami Kultury oraz Gminą Lipce Reymontowskie jest sprawcą całodniowej akcji artystycznej pod nazwą „Dzień Reymonta”, która promuje i popularyzuje Łódź i województwo poprzez wybitnego pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla – Władysława Reymonta.

„Dzień Reymonta” to niekonwencjonalna impreza, która ma na celu zainteresowanie społeczności lokalnych i ogólnopolskich własnym dziedzictwem kulturowym i jego ochroną. „Dzień Reymonta” jest imprezą plenerową, w której uczestniczy 200 wykonawców oraz około 3 tysięcy widzów. Jest imprezą cykliczną, organizowaną rokrocznie, która z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie i znaczenie w regionie i kraju.

Całodniowe zdarzenie odbywa się w Łodzi i Lipcach Reymontowskich oraz miejscowościach na trasie specjalnego pociągu, którym podróżują występujący artyści oraz uczestnicy imprezy. W Lipcach Reymontowskich odbywają się koncerty, happeningi teatralne oraz szereg imprez towarzyszących m.in. kiermasz sztuki ludowej z udziałem twórców ludowych (rzeźba, garncarstwo, haft, wycinanka, zdobnictwo papierowe), wystawy okolicznościowe poświęcone Nobliście. Po podsumowaniu imprezy widzowie i artyści powracają tym samym pociągiem specjalnym do Łodzi.

„Dzień Reymonta” w założeniach artystycznych ma być jedną z najważniejszych imprez tego typu w Polsce. Od 17 lat w sposób nietuzinkowy, widowiskowy, teatralno-muzyczny ukazuje i przypomina twórczość samego Władysława Reymonta. Jest doskonałą formą ożywienia świata tamtych lat, promocją artystycznej Łodzi i Lipiec, a także wspólnego uczestnictwa różnych pokoleń.

Start w niedzielę, 15 czerwca o godz. 13 przy Kufrze Reymonta.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kawiarnia Literacka: Mordechaj Canin
Spotkanie z Manuelą Gretkowską w Domu Literatury
charamsa
Spotkanie z Krzysztofem Charamsą w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*