BOOKCROSSINGCzy książki mogą podróżować, jakie przygody spotykają je po drodze i jak możemy na tym skorzystać? Odpowiedź na te i inne pytania stanowi akcja pod tytułem bookcrossing.

Jest to propozycja dla tych wszystkich, których fascynuje ekologiczna wymiana dóbr, lubią poznawać ludzi i  kochają czytać. To szansa na darmowy dostęp do bezpłatnej, mobilnej, ogólnoświatowej biblioteki. Wystarczy znaleźć którąś ze specjalnych półek.

Ruch pod nazwą bookcrossing został powołany do życia w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, dwa lata później dotarł do Polski gdzie spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Za jego sprawą ponad 5 milionów książek zostało uwolnionych by rozpocząć swoje wędrówki po świecie. Zasada jest prosta: uczestnicy akcji mogą oddać przeczytane książki zostawiając je na specjalnych półkach. Z półek można je zabierać do domu nic za to nie płacąc. Każda książka ma swój numer pozwalający śledzić jej historię po zalogowaniu się na stronę www.bookcrossing.pl

Funkcję półki może pełnić zarówno regał w szkolnej bibliotece, jak i przystanek autobusowy lub wyznaczony do tego celu parapet w dowolnym budynku. Nowe półki wyrastają jak grzyby po deszczu w instytucjach publicznych i pubach. Książki uwalniają i odbierają osoby w różnym wieku na całym świecie. Ta niezwykle pozytywna akcja promuje ideę bezinteresownej wymiany, zainteresowanie słowem drukowanym i literaturą w ogóle, a także nawiązywanie kontaktów z innymi czytelnikami, co następuje za pośrednictwem strony internetowej projektu. Być może warto sprawdzić czy w domowej biblitece nie zalega kilka niepotrzebnych książek, które uwolnione sprawią radość innym. W Łodzi znajduje się ponad sto półek oficjalnych i prywatnych, w ramach akcji książki można też przekazywać bezpośrednio znajomym.

Okazją do włączenia się do ruchu może być otwarcie nowej półki w klubie Foto Cafe 102 przy Piotrkowskiej 102, które odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 19.00

Warto nadmienić, że w Łodzi od dawna organizowane są akcję bookcrossingowe. Co czwartek w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury można od godz. 18 wymieniać się książkami. Bookcrossingowe półki znajdują się także m. in. w Manekinie, WiMBP im. J. Płsudskiego, Bibliotece AHE, a także od niedawna w budynku Gazety Wyborczej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Mały książkomaniak zaprasza po raz szósty
lit
Literatura dla ludzi – dla Ciebie też! (6 sierpnia)
ksiazki
Łódź literacka – kwiecień 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*