odsonicie_tablicy_zofii_hertz_20150618_1381272653W czwartek, 18 czerwca w Łodzi zorganizowano projekt Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffite. W jego ramach odbył się wernisaż wystawy, dyskusja na temat jej postaci, a przede wszystkim odsłonięto na murze budynku przy Placu Wolności 2 pamiątkową tablicę.

Była obok Jerzego Giedroycia najważniejszą postacią Instytutu Literackiego. Nazywana „strażniczką i westalką paryskiej »Kultury«”, utrwaliła się we wspomnieniach wielu wybitnych ludzi pióra i przedstawicieli opozycji demokratycznej w PRL i na emigracji, którzy odwiedzali Maisons-Laffitte. Przez długie lata niewiele jednak wiedziano o jej losach w czasach przed powstaniem „Kultury”, a szczególnie mało o latach, które spędziła w Łodzi. Dopiero pod koniec życia światło na ten okres rzuciły wywiady, których Zofia Hertz udzieliła Izie Chruślińskiej i Elżbiecie Sawickiej.

joomplu:92467

Zofia Hertz (1910–2003) w Łodzi spędziła osiemnaście lat pomiędzy 1921 a 1939 rokiem. Przypadła na nie niechętnie wspominana przez nią „trudna młodość”, ale też formacyjne doświadczenia, które kształtowały jej charakter. W mieście nad Łódką ukończyła szkołę średnią – Prywatne Gimnazjum Humanistyczne Romany Konopczyńskiej-Sobolewskiej, zdobyła zawód referenta notarialnego, jako pierwsza kobieta w Polsce zdając w 1933 r. egzamin uprawniający do wykonywania profesji notariusza, w Łodzi wreszcie poznała i poślubiła Zygmunta Hertza, z którym przeszła przez wojenne doświadczenia zsyłki i katorżniczej pracy w radzickiej Maryjskiej Republice Autonomicznej, a potem szlak bojowy II Korpusu Armii gen. Andersa.

Wystawa Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffitte przypomina nie tylko łódzki epizod biografii „strażniczki i westalki paryskiej »Kultury«”, ale również jej późniejsze losy, utrwalone we wspomnieniach samej bohaterki oraz ludzi, którzy ją znali. Wystawie towarzyszytablica pamiątkowa na budynku kamienicy przy Placu Wolności 2, gdzie Zofia Hertz w latach 1929–1939 pracowała jako referentka notarialna kancelarii rejenta Apolinarego Karnawalskiego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
bula2
BUŁa do północy doda sesji mocy
V edycja Konkursu im. Kotarbińskiego – kolejny rekord
spotkanie_z_tomkiem_lipiskim_prowadzenie_remigiusz_mielczarek_20161208_1149083751
X Festiwal Puls Literatury – dzień 6 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*