Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania najnowszych wystaw online dostępnych w Bibliotece Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej:

  • Zanim ruszył pierwszy tramwaj

23 grudnia 1898 roku wyjechały w trasy pierwsze łódzkie tramwaje elektryczne. Na ówczesne czasy był to najnowocześniejszy miejski środek transportu. Łodzianie oczekiwali na nie dość długo. Decyzję o uruchomieniu tramwaju, wtedy jeszcze konnego, władze miasta podjęły w 1883 roku. Potem przez wiele lat w prasie pisano o zmieniających się koncepcjach oraz o staraniach wielu firm o uzyskanie koncesji na ich budowę. W listopadzie 1898 w Rozwoju napisano „Z naszemi tramwayami dzieje się to samo, co z końcem świata. Ludzie przepowiadają zagładę wszech bytu co lat parę, a ono nie przychodzi, to samo tramwaje łódzkie zapowiadają swoje otwarcie na różne terminy i żadnego nie dotrzymują.”

Na wystawie zaprezentowano wybrane notatki z ówczesnej prasy, ilustrujące wielkie zainteresowanie jakim temat łódzkiego tramwaju się cieszył.

Wybrany materiał dostępny jest w Bibliotece Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej. Ułożony został chronologicznie. Pierwsza wzmianka o planach budowy pochodzi z piotrkowskiego „Tygodnia” z 1883 roku.

Wystawę przygotował Dział Automatyzacji Biblioteki.

Link do wystawy: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-tramwaj/

  • Wizjer z widokiem na wolność. Polska science-fiction z okresu PRL w zbiorach WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

Wystawa wirtualna pt. „Wizjer z widokiem na wolność. Polska science-fiction z okresu PRL w zbiorach WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi” dotyczy zjawiska literackiego i społecznego, jakim w okresie Polski Ludowej była rodzima fantastyka naukowa, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. fantastyki socjologicznej, nurtu o znaczeniu szczególnym dla ówczesnego społeczeństwa polskiego, kierunku wyrażającego „w przebraniu” s-f żywotne tęsknoty, nadzieje i idiosynkrazje Polaków, odczuwających panujący wtedy porządek państwowy jako narzucony i obcy.

Pisanie fantastyki naukowej w PRL-u samo w sobie mogło być postrzegane jako „akt insurekcyjny”, gatunek ten bowiem był przez władze traktowany z nieufnością (jako wytwór zachodniej popkultury), a nawet – zwłaszcza początkowo – wręcz źle widziany, chyba, że… propagował „świetlaną przyszłość komunizmu”, jak choćby w przypadku niesławnych „Astronautów” Stanisława Lema.

Celem wystawy jest przypomnienie lub przybliżenie Odbiorcom – zależnie od posiadanej świadomości tematu – wyżej wspomnianej literackiej dziedziny, która oprócz aktualności w czasach „demokracji ludowej” posiada znaczenia i wartości uniwersalne, odnoszące się do zagadnień zniewolenia/wolności jednostek ludzkich i całych społeczeństw w każdych czasach

Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej.

Link do wystawy: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-wizjer-z-widokiem/

  •  Boże Narodzenie w stylu retro. Tradycyjna kuchnia polska w zbiorach WBP

W obecnej dobie dostęp do przepisów kulinarnych jest praktycznie nieograniczony. Rynek księgarski zalewają tysiące poradników jak gotować, z czego gotować. Co roku w nowościach wydawniczych odnaleźć możemy setki książek kucharskich prezentujących receptury z rożnych zakątków świata lub ograniczone treściowo do specjalnych upodobań kulinarnych. Tradycyjne publikacje to zaledwie niewielki odsetek informacji dla miłośników kuchni.

Źródła internetowe o tej tematyce wydają się być niezgłębione. Blogi kulinarne, kanały tematyczne, grupy w mediach społecznościowych, publikacje elektroniczne… z pozoru można tu odszukać każdą informację dotyczącą gotowania. Szczególnie akcentuję zwrot „z pozoru”, bowiem typowo polskie, tradycyjne i głęboko zakorzenione w naszej kulturze przepisy kulinarne we wszystkich wyżej wymienionych źródłach traktowane są po macoszemu. Portale tematyczne podają przepisy w małym wyborze i w bardzo zmodyfikowanej wersji. Receptury staropolskie przetrwały i są wykorzystywane do dziś w niewielkim zakresie.

A przecież dawna polska kuchnia była niezwykle urozmaicona, bogata w krajowe produkty sezonowe, a także specjały zagraniczne, idealnie połączone i dostosowane do gustów polskich smakoszy.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to świetna okazja, aby uchronić od zapomnienia i ponownie wprowadzić do „kulinarnego obiegu” najstarsze polskie receptury w ich oryginalnej wersji. Wiekowe książki kucharskie i czasopisma z poradami dla pań zawierają ogromny wybór przepisów i porad jak przygotować wyjątkową, nietuzinkową i głęboko osadzoną w naszej tradycji kolację wigilijną.

Zaprezentowane na wystawie książki kucharskie i artykuły stanowią wybór z bogatej literatury kulinarnej w stylu retro, dostępnej w zbiorach WBP. Być może zainspirują one czytelników do dalszych poszukiwań, a tegoroczne menu zostanie wzbogacone o potrawy nieco zapomniane, ale silnie związane z polskimi zwyczajami świątecznymi.

Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej.

Link do wystawy: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-boze-narodzenie-retro/

  • 12 sposobów na święta. Boże Narodzenie w literaturze dla dzieci i młodzieży.

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, przepełniony radością, miłością i życzliwością. Wtedy nikt nie powinien być sam, tylko w rodzinnej atmosferze zjeść wigilijną kolację, podzielić się opłatkiem, a potem (w cieniu świerkowych gałązek) czekać na Świętego Mikołaja… Gwiazdka to także czas przemyśleń, refleksji i naprawiania błędów. Przede wszystkim jednak to czas cudów.

Warto się do niego dobrze przygotować i sprawdzić, jak zrobili to bohaterowie literaccy znani z książek dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do obejrzenia wystawy, by wspólnie z Gabi, Basią, Kubusiem i Prosiaczkiem, Małgorzatą Goden, dziećmi z Bullerbyn, Muminkami oraz innymi postaciami z bajek przeżywać atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Wystawę przygotował Dział Dziecięcy.

Link do wystawy: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-12-sposobow-swieta/

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Premiera monografii o rodzinie Geyerów
Tuwim-w-tramwaju
Tuwim w łódzkich tramwajach (foto)
amcor
Wystawa wydawnictw Galerii Amcor (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*