Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online „Dyrektor z ogłoszenia”. Sylwetka Jana Augustyniaka – pierwszego dyrektora WBP w 50. rocznicę śmierci 17.01.1971.

 „Pierwszy etatowy bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, pełniący funkcję jej kierownika w latach 1917- 1939. W latach 1945-1963 dyrektor MBP. Inicjator i niestrudzony realizator budowy nowego budynku Biblioteki przy ul. Gdańskiej. Twórca miejskiej sieci bibliotek publicznych. Działacz społeczny i nauczyciel wielu pokoleń bibliotekarzy. Teoretyk i praktyk wielu dziedzin bibliotekarstwa”. Podobnie brzmiące notki znajdziemy w licznych opracowaniach biograficznych i leksykonach. Lista dokonań dyr. Jana Augustyniaka jest długa, a jego zasługi dla łódzkiej oświaty i kultury nie do przecenienia.

Z zachowanych w Bibliotece zapisków i publikacji pierwszego Dyrektora WBP wyłania się nie tylko głęboka wiedza i pasja autora. Mówiąc o dyr. Augustyniaku należy ze szczególną mocą podkreślić jego stosunek do ludzi, zarówno czytelników jak i pracowników Biblioteki.

Człowiek o wielkim sercu, głęboko zainteresowany potrzebami użytkowników biblioteki, pilnie obserwujący zmiany w środowisku biblioteki, wśród licznych obowiązków znajdujący czas na prywatne rozmowy z osobami korzystającymi z czytelni lub katalogów, szczerze zatroskany o los ludzi nie mających warunków do nauki, gotowy wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących – taki właśnie był pierwszy dyrektor WBP Jan Augustyniak. Takim zapamiętali go czytelnicy i pracownicy Biblioteki.

Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej.

Prezentacja dostępna jest pod linkiem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-augustyniak/

(Informacja przygotowana przez Ewę Mec z Działu Informacji Naukowej WBP w Łodzi)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
XII Festiwal Puls Literatury – dzień 8 (foto)
Dzień Reymonta 2019 (foto)
IMG_5642
Ewa Lipska laureatką Nagrody Tuwima 2017 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*