25czerwca_102W piątek w Łódzkim Domu Kultury zorganizowano łódzki dzień Festiwalu “Złoty Środek Poezji”. Na scenie ŁDK-u zaprezentowało się czterech wybitnych poetów.

 
Spotkanie jednak rozpoczęło się od przypomnienia sylwetki Stanisława Czernika, poety, animatora życia kulturalnego w naszym mieście. To Czernik m. in. jako pierwszy zorganizował Łódzką Wiosnę Poetycką. W latach powojennych, ten nieco zapomniany już autor, przysłużył się do rozwoju kultury w  Łodzi. Postać Stanisława Czernika przypomnieli w dyskusji Piotr Grobliński oraz Wiesław Przybyła, autor książki o tymże poecie.

Po spotkaniu doszło do niespodziewanej sytuacji. Jeden z widzów, Tadeusz Przygodzki zaprezentował wiersz własnego autorstwa, a publiczności pokazał swoje tomiki, wydane własnym sumptem.

Po tej niespodziewanej przerwie na scenie pojawiła się Dorota Filipczak, wykładowczyni literatury angielskiej i postkolonialnej na Uniwersytecie Łódzkim. Poetka zaprezentowała wiersze z pięciu swoich tomików, w tym z ostatnio wydanej publikacji “K+M+B”.

 

Po Filipczuk rozpoczęło się spotkanie z Wojciechem Kądzielą, kolejnym przedstawicielem poetów z naszego miasta. Podczas dyskusji z autorem rozgorzał spór na temat ważności poezji, spotkań poetów.

 

Po łódzkich artystach przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Najpierw na scenie pojawił się Karol Maliszewski. Znany krytyk i piewca współczesnej poezji tym razem sam pokazał się jako twórca wierszy.

Na zakończenie Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – laureat nagrody Nike, dwukrotny laureat Nagrody Gdyni. Artysta rozpoczął od nietypowego przedstawienia swoich utworów.

Łódzka część Festiwalu “Złoty Środek Poezji” była interesującą propozycją na piątkowy wieczór. Nie obeszło się bez zgrzytów – w czasie imprezy zaginęła wierszowana wersja “Historii Polski” autorstwa Tadeusza Przygodzkiego. Szkoda także, że niewiele osób przybyło na te wydarzenie. Podczas spotkania z Tkaczyszynem-Dyckim na sali było około dwudziestu widzów, to trochę za mało, gdy do Łodzi przyjeżdza jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów z naszego kraju.

Pełen program Festiwalu “Złoty Środek Poezji”, informacje o laureatach konkursu możecie znaleźć tutaj.

 
Festiwal Złoty Środek Poezji 2010Festiwal Złoty Środek Poezji 2010 Festiwal Złoty Środek Poezji 2010 Festiwal Złoty Środek Poezji 2010Festiwal Złoty Środek Poezji 2010
Festiwal Złoty Środek Poezji 2010 Festiwal Złoty Środek Poezji 2010Festiwal Złoty Środek Poezji 2010 Festiwal Złoty Środek Poezji 2010
Festiwal Złoty Środek Poezji 2010 Festiwal Złoty Środek Poezji 2010 Festiwal Złoty Środek Poezji 2010
Festiwal Złoty Środek Poezji 2010 Festiwal Złoty Środek Poezji 2010Festiwal Złoty Środek Poezji 2010 Festiwal Złoty Środek Poezji 2010Festiwal Złoty Środek Poezji 2010
Festiwal Złoty Środek Poezji 2010Festiwal Złoty Środek Poezji 2010 Festiwal Złoty Środek Poezji 2010
 
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6209
Kawiarnia Literacka: Grzegorz Strumyk (foto)
Maria Czubaszek w Łodzi
IMG_8595
Spotkanie z Moniką Muskałą (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*