Z inicjatywy Koła Naukowego Edytorów UŁ w Łodzi miało miejsce wydarzenie niezwykłe, które zapisało się wielkimi literami w kalendarzach polskich filologów.

Mowa tu o konferencji Tekst Tworzywo Twórca, odbywająca się w stolicy naszego województwa w dniach 11 – 13 kwietnia 2011r. W jej czasie swoje refleksje związane z tekstem, sposobem jego organizacji i recepcji zaprezentowało ponad 30 recenzentów z najróżniejszych zakątków Polski.

Powiedzieć, że poziom był wysoki byłoby niedomówieniem: wszystkie materiały zaprezentowane w czasie trwania eventu były zbiorem ciekawych i niejednorodnych tematycznie przemyśleń. Widać (a zasadniczo słychać) było profesjonalizm i rzetelne przygotowanie tematów pobrzmiewające w wystąpieniach studentów i wykładowców, którzy przedstawili swoje poglądy na  szeroko pojętą literaturę, reklamę, film i w ogóle kulturę słowa pisanego. Pod lupę zostały wzięte takie tematy jak problematyka tworzenia tekstów pisanych – ich spójność, wystarczalność i merytoryczne ograniczenia związane z konwencjami, ale także typowo filologiczne problemy dotyczące twórczości współczesnych poetów i prozaików.  Towarzyszące wydarzeniu wystawy odniosły niespodziewany sukces, widzowie byli zachwyceni pomysłowością projektantów rodem z Grafixpolu i Red Melon Studio – dzięki ich niezwykłej idei odwiedzający mieli szansę współtworzyć plakat i zabrać go do domu, co sprzyja późniejszemu zgłębianiu wielopoziomowości haseł przedstawionych na plakatach.

Zasadniczo Łódź nie jest ośrodkiem akademickim najwyższych lotów, raczej nie mamy wykładowców z imponującym dorobkiem naukowym – ta konferencja udowodniła, że tendencja ulega zmianie: dorastające pokolenie ma motywację i siłę, by działać na różnych płaszczyznach życia akademickiego  w Polsce. Należy mieć tylko nadzieję, iż akcja nie była jednorazowa i za jakiś czas znów będziemy świadkami podobnego wydarzenia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Spotkanie autorskie z Magdaleną M. Baran (foto)
IMG_0299
Ewa Lipska w Poleskim Ośrodku Sztuki (foto)
komiksgala_057
Kawiarnia Literacko-Muzyczna z Krystyną Rodowską (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*