AR4W ramach VIII Festiwalu Prope mercatum, 24 maja w Poleskim Ośrodku Sztuki odbyło się spotkanie z historykiem, krytykiem sztuki – Andą Rottenberg.

 
Wydarzenie związane było także z promocją książki Proszę bardzo.  Publikacja ta została nominowana w tym roku do nagrody Nike  w kategorii  literatura faktu.
Na  początku spotkania wręczono nagrody książkowe  laureatkom konkursu Opowiedziane biografie –  Karolinie Kmieciak i Agnieszce Robak. Konkurs realizowany jest w ramach projektu UE  i ma na celu pokazanie, że pojedyncze historie składają się na wielonarodową przeszłość.
Podczas rozmowy Anda Rottenberg opowiedziała o książce Przeciąg, która jest  zbiorem felietonów i esejów o historii sztuki. Ponadto uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się o funkcjonowaniu  środowiska artystycznego  w czasach PRL-u,  zjeździe  Kongresu Artystów Plastyków oraz działalności grupy artystycznej zwanej „chłopcy Andy”.  Nie zabrakło pytań o wolność i granice w sztuce oraz  kontrowersyjną wystawę na jubileusz Zachęty. Poruszono także kwestie łódzkiego środowiska artystycznego i muzeum sztuki ms2.
Anna Rotenberg stwierdziła –  wolność związana jest z odpowiedzialnością, sztuka zawsze polega na przekraczaniu granic, musimy dać artyście możliwość wyrażania swojej wizji artystycznej. Artyście wolno wszystko, a ktoś musi wziąć za to odpowiedzialność. Jeśli jest coś ciekawe, to musi się obronić, mimo przekroczenia granic,  zawsze ważna jest jakość.
Na zakończenie czytelnicy zadali wiele pytań związanych z książka Proszę bardzo, pojawiły się apele o kontynuowanie kariery pisarskiej. VIII Festiwal Prope Mercatum potrwa do 27 maja, zakończy je wieczór autorski z poetą Bronisławem Majem. Festiwalowi towarzyszy akcja Bookcrossingu. 
 
Anda Rottenberg Anda Rottenberg Anda Rottenberg
Anda Rottenberg Anda Rottenberg Anda Rottenberg
 
Zobacz także:

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
czytajpl_obiecalam
Podziel się książkami ze znajomymi! Za darmo
okl-Gra-Endera
Seks, krew i łzy, czyli jak zachęcić do czytania fantastyki – Anna Standowicz
IMG_2077
Puls Literatury w Radomsku (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*