IMG_3293Nie tak dawno, w trakcie Salonu Ciekawej Książki, swoją promocję miała niezwykle interesująca, pod względem statystycznym, publikacja pod nazwą Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-1919. Jej autorami są Piotr Chomicki i Leszek Śledziona.

Newcastle Łódź, Szturm Łódź czy Kraft Łódź. Dla dzisiejszego fana sportu te nazwy nic nie mówią. To byli mistrzowie Łodzi sprzed około stu lat. W swojej książce Chomicki i Śledziona próbują nieco przybliżyć realia i historię łódzkiej piłki nożnej, chociaż można powiedzieć, że do tej pory wiele informacji to po prostu “białe plamy historii”.

122-stronnicową publikację można podzielić na kilka części. Pierwsze jedenaście stron to opis realiów, powstawania piłkarskiego bumu w naszym mieście, krótki zarys historyczny. Kolejnych kilkadziesiąt stron to po prostu suche fakty – wyniki spotkań, także tych poza ligowych, tabele. Potem czas na krótkie prezentacje najważniejszych drużyn (daty działalności, założyciele, najlepsi zawodnicy, a także między innymi informacje o stadionie), na koniec loga klubowe i indeks osobowy. Wszystko to okraszone przedwojennymi fotografiami, często wprost z zakamarków Muzeum Sportu w Łodzi.

Auorzy przedstawiają najstarszą piłkarską rywalizację, w ramach rozgrywek o mistrzostwo miasta, na terenach późniejszej II Rzeczpospolitej. Odbywały się one w ramach rozgrywek organizowanych przez: Lodzer Fussball Verband, zwanych “Pucharem Smitha i Gilchrista” (lata 1910-14); Mistrzostw Łodzi i okolicy (1916-17) oraz pod egidą Łódzkiej Ligi Futbolowej (1918-19).

Na pewno jest to publikacja ciekawa pod względem historycznym, można wyłuskać nieco ciekawostek (m.in. Park Helenów był główną areną wielu zmagań piłkarskich), brakuje niestety nieco głębszej analizy, jedenaście stron wstępu nie wyczerpuje wszystkich wątków i tematów, o jakich możnaby opowiedzieć. Brak też anegdot.

Książkę Rozgrywki Piłkarskie w Łodzi 1910-1919 wydano jako pierwszy tom Historii Sportu. Przypomina ona nieco legendarną Encyklopedię Piłkarską Fuji, chociaż jest od niej mniej wnikliwa i skrupulatna. Prawdopodobnie związane jest to z czasem, o którym opowiada. Jak się okazuje sto lat historii zaciera w w sposób zdecydowany ślady działalności sportowej sprzed lat.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
XII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 4 (foto)
14032013_021
Kawiarnia Literacka z Tyglem Kultury (foto)
Bogumiła Jęcek w Łódzkim Domu Kultury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*