28stycznia_032W piątek, 28 stycznia, w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury gościł wybitny poeta, Piotr Matywiecki. Spotkanie składało się z dwóch części – prezentacji książki “Twarz Tuwima” oraz twórczości zaproszonego autora.

   
Piotr Matywiecki w 2007 roku napisał monograficzną książkę o Tuwimie, która znalazła się w finale Nagrody “Nike”. Została też laureatką Nagrody Literackiej “Gdynia 2008” w kategorii eseistyka.

“Twarz Tuwima” opowiada o trudnym losie Polaka-Żyda uwikłanego w kontakty z komunistycznym reżimem. Jak się okazuje, to właśnie te pochodzeniowe rozbicie spowodowało u tego wybitnego poety fascynacje poglądami socjalistycznymi. Matywiecki w swojej książce omija fragmenty życia Tuwima dotyczące jego wierszy dla dzieci, a także satyr, skupiając się na nim – człowieku, wybitnemu łodzianinie.

Tą część imprezy zorganizowano z okazji 100-lecia debitu Juliana Tuwima, który w 1911 roku zadebiutował w prasie tłumaczeniem na język esperanto wiersza autorstwa Leopolda Staffa.

W drugiej części spotkania Piotr Matywiecki zaprezentował własną twórczość. Matywiecki to jeden z najbardziej docenianych, współczesnych poetów. Warszawiak z krwi i kości, który nie chowa, ani nie boi się swojego żydowskiego pochodzenia. Jest autorem siedmiu tomów wierszy; publikuje rzadko, za to każdy tomik przygotowuje niezwykle starannie. Jego twórczość mieści się w klasycyzującym nurcie współczesnej poezji polskiej. Tak pod względem formalnym, jak i tematycznym jest to liryka bardzo tradycyjna.

Ostatnio wydał tomy poezji: „Powietrze i czerń” (Wydawnictwo Literackie, 2009 oraz „Zdarte okładki” (Biuro Literackie 2009).

 
Piotr Matywiecki Piotr Matywiecki Piotr Matywiecki
Piotr MatywieckiPiotr Matywiecki Piotr Matywiecki Piotr Matywiecki
Piotr Matywiecki Piotr Matywiecki

 

Zobacz także:

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8009
X Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Dominiaka (foto)
Kawiarnia Literacka: Kaja Kowalewska (foto)
14022013_066
Literackie Walentynki z Tuwimem (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*