W środę, 12 grudnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbyła się debata wokół dwóch książek Piłsudski (nie)znany i Filozofia Piłsudskiego. Poprowadził je Mikołaj Mirowski, a udział w niej wzięli Paweł Rzewuski i Sebastian Adamkiewicz.

„Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” jest pokłosiem debat, które przeprowadził historyk Mikołaj Mirowski które odbyły się w Domu Literatury i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jesienią 2017 roku. Do książki dołączono płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Oprócz zapisu ośmiu debat – poświęconych socjalizmowi, bitwie warszawskiej, polityce zagranicznej, zamachowi majowemu, spadkobiercom Marszałka, konfliktowi Piłsudskiego z Dmowskim, a także obrazowi Marszałka w literaturze i popkulturze – w pracy znajdziemy wywiad z reżyserem serialu oraz dwa artykuły rozwijające poruszane wcześniej tematy. Książka jest drugim tomem wydanym w tym roku w nowym cyklu Muzeum Historii Polski „Wokół Niepodległej”.

„Filozofia Piłsudskiego” filozofa Pawła Rzewuskiego – to z kolei esej, mający ambicje historyczno-interpretacyjne. Jak pisał w recenzji na portalu dzieje.pl Michał Przepreski: „Opierając się na dziełach Marszałka, bogatej gamie lektur filozoficznych i nieoczywistych odwołań do tradycji europejskiej i polskiej, autor stawia nowe pytania. Powraca także do pytań dobrze znanych, ale wciąż frapujących. Jaki wpływ na Piłsudskiego miała filozofia antyczna, a jaki renesansowa? Czy w jego myśli i czynie politycznym więcej jest Platona, czy raczej Machiavellego? Jak Piłsudski rozumiał etos szlachecki i jak wpływało to na jego pojmowanie polityki? W końcu – czy spór Piłsudskiego i Dmowskiego o kształt polskości pozostaje aktualny?”

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Puls Literatury w Parzęczewie (foto)
Puls Literatury dla dzieci: Warsztaty Twórczego Pisania (foto)
Forum Młodej Literatury – dzień 1 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*