Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zakończyła realizowany w 2020 roku projekt „Digitalizacja czasopisma „Lodzer Volkszeitung” i doposażenie pracowni digitalizacji WBP w Łodzi”.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa”.

Projekt realizowany był we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi, z którym WBP podpisała umowę o współpracy przy realizacji programu digitalizacji prasy regionu łódzkiego, będącej w zbiorach obu stron Umowy.

Dziennik „Lodzer Volkszeitung” to organ prasowy Niemieckiej Partii Pracy w Polsce, partii o charakterze socjaldemokratycznym założonej w Łodzi w 1922 roku. Partia zrzeszała niemieckich socjalistów z okręgu łódzkiego, Żyrardowa i Białegostoku. Dziennik ukazywał się w latach 1923-1939. Pod koniec ukazywania się zmienił nazwę na „Volkszeitung”.

Na czele redakcji stał Emil Zerbe, niemiecki działacz socjalistyczny, wieloletni radny miejski Łodzi, poseł na Sejm II RP, zmarły w Łodzi 16 lipca 1954 roku.

W ramach doposażenia pracowni digitalizacji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zakupiono macierz dyskową do przechowywania materiałów zdigitalizowanych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
magdalena_tulli_20131216_1707214925
Magdalena Tulli laureatką Nagrody Tuwima (foto)
puls_261
Festiwal Puls Literatury w Tomaszowie Mazowieckim (foto)
20082012_005
KsięgoZbiór 6 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*