Sześć niekomercyjnych, niskonakładowych publikacji związanych z Łodzią otrzymało łączne wsparcie w wysokości 60 tys. zł. Wśród nich znalazła się m.in. antologia 30 poetów związanych ze Stowarzyszeniem Literackim im. K. K. Baczyńskiego, publikacja poświęcona łódzkim mozaikom, książka z Nagrodą Bierezina 2020, książka o łódzkich punkach czy reedycja publikacji o łódzkim ruchu progresywnym.

Publikacja „Łódzki progresywny ruch 1969-1992” to reedycja wydania  z 2000 roku, które jest praktycznie niedostępne dla czytelników. Książka, wzbogacona graficznie, kompletuje dokonania łódzkich artystów niezależnych, przedstawia portret bardzo aktywnej łódzkiej awangardy artystycznej i opisuje zjawiska, które wykreowano w Łodzi. Warto zaznaczyć, ze łódzka awangarda artystyczna ma bardzo długi i bogaty dorobek i jest znana nie tylko na scenie ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej. Wśród opisywanych artystów znaleźli się m.in.: Józef Robakowski, Zbigniew Rybczyński, Zbigniew Warpechowski oraz grupy artystyczne: Łódź Kaliska, zespół punkowy Moskwa czy Teatr 77.

Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego przygotowało jubileuszową antologię 30/30. 30 poetów. 30 lat serii Poetyckiej SLKKB pod redakcją Tomasza Cieślaka, Moniki Kocot i Mileny Rosiak. Publikacja zawiera utwory poetyckie m.in. Dariusza Bugalskiego, Radosława Kobierskiego, Wojciecha Bonowicza, Romana Honeta, Tomasza Różyckiego, Justyny Fruzińskiej, Przemysława Dakowicza czy Joanny Ślósarskiej. Stowarzyszenie, które w tym roku obchodzi 30 lat istnienia jest bardzo aktywną i ważną wizytówką literacką Łodzi – organizuje spotkania i konkursy, w tym Ogólnopolski Konkurs Poetycki o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego. Dzięki niemu Antologia ukazuje się także w roku, w którym przypada rocznica 100 lat urodzin patrona Stowarzyszenia. W stowarzyszeniu zrzeszeni są literaci – poeci i prozaicy, tłumacze, plastycy i pracownicy naukowi z całej Polski.

Książka napisana przez Dariusza Jędrasiaka i Piotra Wawrzaka jest poświęcona łódzkiej subkulturze punkowej z lat 1970-1985 i zawiera ponad 1000 zdjęć, wypowiedzi muzyków, teksty utworów czy retrospekcji związanej z ogólnopolską alternatywą muzyczną. Znajdują się w niej kulisy narodzin łódzkich zespołów (Rezerwowa Armia Pracy, Brak, Moskwa, No Future, Parlament, Pornografia), opisy kolejnych edycji festiwalu “Rykowisko” czy prezentacja bogatego życia muzycznego, które tworzyli łodzianie w tamtym okresie. Jest też wspomnienie twórców łódzkiej sceny punkowej: Ziemka Kosmowskiego i Bogusia Michalonka. Książka jest napisana lekko, dowcipnie oraz rzetelnie i z pewnościa  przypadnie do gustu także i tym, którzy nie słuchają tego gatunku muzyki, ale poszukują ciekawostek związanych z łódzkim środowiskiem artystycznym. Publikację uzupełni płyta CD z utworami zespołów punkowych z tamtego okresu

Dofinansowanie w 2021 roku otrzymało sześć zadań wydawniczych.

Wydanie książki poetyckiej Macieja Konarskiego pt. “Nauki przyrodnicze” (Nagroda Bierezina 2020)

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, wsparcie: 2 000 zł

 

” Oi ! Oi!  Oi! – to punk z miasta Łodzi

Fundacja „Człowiek i środowisko”, wsparcie: 9 000 zł

 

Łódzki progresywny ruch 1969-1992: Reedycja

Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja Żywa Galeria, wsparcie: 24 000 zł

 

Antologia „30/30. 30 poetów – 30 lat Serii Poetyckiej SLKKB”

Stowarzyszenie Literackie im. K. K. Baczyńskiego, wsparcie: 7 000 zł

 

Wydanie książki Bartosza Stępnia „Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u”

Fundacja Wspierania Inicjatyw Kulturalnych i Wydawniczych, wsparcie: 11 000 zł

 

„Czy to po polsku? – Łodzianie pytają”

Fundacja Pokolenia PLUS, wsparcie: 7 000 zł

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_3124
XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 6 (foto)
EtnoPuls w Poddębicach (foto)
07032013_020
Spotkanie z Jackiem Dehnelem (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*