LiterackaWojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza miłośników literatury pięknej i turystyki regionalnej do odwiedzenia internetowej Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego, składającej się z dwóch integralnych części – „Śladami Twórców” i „Tropem Fabuły”.

Pierwsza z nich prezentuje ślady obecności i działalności literatów  w naszym regionie, natomiast druga przedstawia punkty usytuowane na terenie województwa łódzkiego, opisane w tekstach literackich, takie jak: miejscowości, dzielnice, place i ulice, budynki, instytucje, parki i ogrody, rzeki i jeziora.

W bazie danych Mapy „Śladami Twórców”, na podstawie rozmaitych źródeł dostępnych w Bibliotece, np. pamiętników, artykułów z czasopism współczesnych i archiwalnych, słowników, ksiąg adresowych itp., opracowywane są znane i nieznane sylwetki twórców i ich działalność na terenie Łodzi i województwa łódzkiego, ukazane poprzez związane z nimi adresy miejsc (zwane obiektami). Mapa pokazuje również miejsca, w których pomnikami, tablicami pamięci, festiwalami literackimi, szlakami turystycznymi czy nazwami instytucji lub ulic upamiętnieni są literaci. Dzięki Mapie można dowiedzieć się także o istnieniu grup literackich, muzeów, izb pamięci i ich lokalizacji.

Mapa „Tropem Fabuły” rejestruje utwory wg podziału rodzajowego (proza, poezja, dramat) i gatunkowego (powieść, opowiadanie) literatury, a także przeznaczenia czytelniczego (dla dorosłych, dzieci i młodzieży). Ponadto skupia nazwiska autorów sytuujących miejsca akcji na terenie ziemi łódzkiej.

Mapa prowadzi użytkownika szlakami wielu wątków: występku i zbrodni, miłości i romansu, wojen i rewolucji, kulinarnym i innych.

Użytkownik może nawigować po obu częściach Mapy przy pomocy różnych zakładek. Zasoby informacyjne można przeszukiwać poprzez nazwisko, tytuł dzieła, rodzaj i gatunek literacki, rodzaj szlaku, typ obiektu, poziom czytelniczy oraz miejscowość i powiat.
Mamy nadzieję, że na Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego znajdą Państwo wiele ciekawych wątków i zaskakujących informacji, a także że stanie się ona impulsem do podróży po naszym regionie i zainteresowania się tekstami fabularnymi z regionalnym tłem wydarzeń.

Mapę można odwiedzić pod adresem: literacka.lodz.pl/.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
puls_literatury_20171118_1065166904
Puls Literatury 2017 w Radomsku (foto)
IMG_3570
Spotkanie z Markiem Bieńczykiem (foto)
IMG_5521
Poetyckie Walentynki w ŚFK (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*