DSC04222Łódzka Premiera Literacka to inicjatywa organizowana przez Śródmiejskie Forum Kultury pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Plastra Łódzkiego.  W każdą środę w ŚFK odbywa się Kawiarnia Literacko-Muzyczna. 6 kwietnia zostało zorganizowane spotkanie autorskie z Witoldem Jabłońskim, autorem książki Kochanek Czerwonej Gwiazdy.

  
Kochanek Czerwonej Gwiazdy został napisany na zamówienie już w 1992 roku. Początkowo książka miała nosić tytuł Pocałunki z Legnicy. Książka powstała jeszcze przed rewolucją gender-queer. Jest to gejowski romans kryminalny z elementami naturalizmu. Główny bohater – Andrzej, student seminarium zakochuje się w radzieckim żołnierzu. Ich romans ukazany jest na tle upadku komunizmu, stacjonujących w Legnicy wojskowych i kulturalnego życia miasta.

Autor oskarża o powierzchowne czytanie, którego wynikiem są płytkie zarzuty o pornografię. Według samego pisarza to powieść o wyzwoleniu, dążeniu do wolności. Pisarz prezentuje zdrowy dystans do literatury, jego wypowiedzi są nowoczesne i pełne humoru. Twórca Kochanka Czerwonej Gwiazdy ucieka od szufladkowania i chce uwolnić się od etykiety pisarza tylko fantasy. Jego twórczość cechuje lekkość słowa i swoboda wypowiadanych myśli. Według niego język polski jest trudny do mówienia o erotyzmie. Zazwyczaj słowo ma dwie formy – medyczną i wulgarną. Jabłoński w swojej powieści zabawił się międzywojennym kiczem, przełamując temat tabu.

Podczas środowego spotkania Jabłoński tryskał dowcipem i z wielką chęcią odpowiadał na pytania odnośnie swojego najnowszego dzieła.  Autor nawiązał do niedawnego hitu kinowego – Sali Samobójców, uważając postawę rodziców głównego bohatera za lekceważącą, wręcz nawet głupią, gdyż okazują oni brak zrozumienia co do orientacji syna. W filmie pada nawet stwierdzenie, że jeśli jesteś gejem to zachowaj to dla siebie.

Spotkanie zakończył recital wokalny Małgorzaty Fruzińskiej (Fru) z zespołu Fru-th.

Witold Jabłoński
to pisarz fantasy i tłumacz literatury rosyjskojęzycznej. Jest Absolwentem filologii polskiej na UŁ, był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego, dziennikarzem i recenzentem Gazety Wyborczej. Debiutował w 1988 roku Gorącymi uczynkami. Na swoimi koncie ma kilka książek, które są owocem współpracy z Marcinem Świerkockim – m.in. Uczennica Chińskiej Kurtyzany czy Polska klasa, w której pisał pod pseudonimem – Maciej Witkowski.

 
Witold Jabłoński Witold Jabłoński Witold Jabłoński
Fru Fru Fru
  /fot. ŚFK
 
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0987
Forum Przyjaciół: Eleonora Karpuk (foto)
Spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką (foto)
lodzkieczarymary
Łódzkie czary-mary

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*